Kontracepcija

izostanak menstruacije uz pilule

Miaa88

Postovani doktore,

Zbog neredovnih menstruacija i zastite pocela sam da pijem logest, u avgustu. Do skora nisam imala nikakvih problema sa pilulama. Medjutim, prosli mesec mi je izostala menstruacija, to sam prepisala antibiotiku koji sam pila. Bilo je samo malo tamnijeg sekreta. Pocela sam redovno sa sledecom kutijom, ali mi menstruacija ne dolazi. Prestala sam sa pilulama pre 2 dana. Predpostavljam da nisam trudna posto sam odnos imala u decembru, pa onda tek krajem marta, ali momak nije ejakulirao u mene, a pilule pijem uvek u 8h, sa 5 minuta zakasnjenja ponekad.

Interesuje me zbog cega moze da se ovo desava? I da li je opasno? I jos me zanima.. lek Venter, za zeludac, da li utice na dejstvo pilula?
Pregled mi je zakazan tek za sredinu narednog meseca.

Hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Menstruacija može izostati uz navedene pilule. NAstavite dalje s uzimanjem.

Miaa88

Hvala na odgovoru.

Samo me zanima za ovaj lek Venter, da li utice na pilule posto bih trebala da pocnem da ga koristim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječe.

hhward

Postovanje,
Pijem Diane 35 2 mjeseca,redovno i za vrijeme druge sedmodnevne pauze menstruacije nije bilo, 2. dan te iste pauze sam imala odnos (koristen je i kondom) pa me zanima ako trudnoca nije uzrok izostanku, sto jest?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ponekad izostane menstruacija tijekom uzimanja pilula. Napravite test. Ako je negativan nastavite dalje s uzimanjem prema shemi uzimanja.

hhward

Postovani,
Evo do menstruacije je ipak doslo kasnije tokom danasnjeg dana (koji je inace sesti dan te pauze), znacilo to da nisam trudna? Hvala Vam na prijasnjem odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste trudna.

applepie11

Pozdrav, pocela sam piti Alaya pilule po prvi put ovaj mjesec, na prvi dan ciklusa. Mjesecnicu sam dobila ujutro, a tabletu sam popila navecer u 22h, a sljedece jutro zbog hrane koju sam prethodnu vecer jela sam dobila proljev, dakle proslo je nekakvih 7-8 sati od popijene tablete do proljeva. I proljev je trajao samo taj jedan dan, nije utjecalo na sljedecu tabletu. Ostale tablete sam pila uredno, mozda s jednim satom zakasnjenja i 9. dan ciklusa sa zakasnjenjem od 4 sata. U brosuri pise da i ako se tableta popije unutar 12 sati, da zastita ostaje ista. Mjesecnica mi je trajala malo duze no inace, 9 dana. Alkohol sam pila 2-3 puta ali po casu-dvije u izlasku. Opijanja nije bilo. Odnose s deckom sam imala 10. dan ciklusa, 17. dan ciklusa i 20. dan. Sva tri puta je ejakulirao u rodnicu. S tim da su mi se bolne grudi pojavile negdje 18. dan ciklusa. Moj ciklus prije uzimanja pilula bio je otprilike 36-40 dana. Po mom uobicajnom ciklusu plodni dani su mi dolazili oko 18-20 dana, a sad sam vec tad osjetila bolne grudi. Danas mi je 4. dan bez tablete, a mjesecnice jos nema. Buduci da sam se jako prestrasila i osjecam mucninu u zelucu, ne znam je li mjesecnica ne dolazi zbog toga ili iz razloga sto sam mozda trudna... Sinoc, kada sam malo procitala po forumu, smirila sam se i onda sam osjetila bolove koje bi znala nekad prije menstruacije, u donjem dijelu ledja i trbuha, ali jutros opet nista od menstruacije... Pa kolika je sansa da sam ipak trudna? sad

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ponekad kod uzimanja kontracepcije krvarenje može izostati. Ukoliko ste redovno uzimali terapiju ne postoji vjerojatnost trudnoće. Ukoliko bi izostala dva uzastopna krvarenja treba isključiti trudnoću kao uzrok.

Karlina35

Poštovani,
Koristim claxi preko godinu dana, krvarenja su mi dolazila 3-4 dana nakon zadnje tablete, nekada jače, nekada skoro ništa. No ovaj mjesec nema ništa. Simptome pmsa imam i samo čekam da dođe ali uzalud. Ovaj mjesec sam uzela prvu tabletu kasnije 12 sati, no taj dan su popijene dvije. Dva testa su negativna. Je li to u redu, ili treba posjetiti ginekologa?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zbog djelovanja kontraceptiva na endometrij, kod žena koje ih koriste, menstruacije postaju oskudnije i kraće, a ponekad mogu i izostati. Nema razloga za brigu. Samo ukoliko i idući ciklus izostane krvarenje javite se liječniku.

Veronika10

Poštovani,
nakon poroda počela sam piti Mayra kontracepcijske pilule. Već više od 8 mjeseci. Prvi dan zadnje menstruacije je bio 31.12.2019 trajala je oko 3-4 dana. Nakon toga imali smo ja i moj partner više spolnih odnosa, ali sve sa prekinutim snošajem bez dodatne zaštite. Tabletu nijednu nisam preskočila, par puta(3-4)se desilo da kasnim s tabletom po 4-5 sati. U uputama pise da se nesmije kasniti više od 12 sati tj da se učinkovitost smanjuje. Brine me sto zadnja dva tjedna imam nadut trbuh, malo osjetljivije i dosta punije grudi. Bila sam na ultrazvučnom pregledu prije 10ak dana ginekologica je rekla da 100% nisam trudna, ali mislim da je dva tjedna nakon zadnje menstruacije nemoguće ultrazvukom utvrditi trudnoću. Trebala sam dobiti 28.01 međutim 27.01 kasno uvečer sam dobila jako malo menstruacije tj krvi koja je nestala prilikom jednog brisa. Jutros 29.01 sam opet dobila ali skroz malo pomiješano sa vodenim iscjedkom. Da li je moguće da je implantacija? Da li bi opet trebala ići kod ginekologice ili napraviti kućni test za trudnoću. Osjetim blage grčeve u donjem dijelu trbuha. Hvala vam puno na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontraceptive krvarenja postaju puno oskudnija i kraća, a ponekad mogu i izostati. Ne postoji mogućnost trudnoće. Ako se želite uvjeriti, uradite test.

andeosgreskom1234

Poštovani... pijem kontracepcijske pilule Belara vec 6 mj ... imala sam do sad tu i tamo koje probojno krvarenje, ali bi menstruaciju dobivala uvijek u pauzi,bila bi malo oskudnija ali bi trajala par dana. U 7mj nakon popojenih svih tableta imala sam samo blagi smedi iscjedak par dana,test negativan,pila sam dalje tablete, i bez pauze nastavila sa drugom kutijom, i sad nakon tih 2 mj za redom(danas mi 5.dan pauze) krenulo je samo blago crveno krvarenje(koje je vidljivo kod obavljanja nuzde) . Odnose sam imala kroz mjesec bez dodatne zastite(uz popijene sve pilule na vrijeme) Da li je normalno da nakon 2 ciklusa pijenje tableta(bez stanke) menstruacije skoro pa nema? S time da je skoro pa nisam imala ni u 7 mj ... zabrinuta sam da se ne radi o trudnoci,iako sam svaku tabletu popila sigurno u isto vrijeme.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zbog djelovanja tableta na sluznicu maternice, krvarenja postaju oskudnija a ponekad i izostanu. To je uobičajena pojava.

andeosgreskom1234

Postovovani, to znaci da ne bi trebala brinuti oko trudnoce? Svaki odnos je bio bez zastite ali sa prekinutim snosajem(naravno tablete uvijek u isto vrijeme). Brine me to sto vec sad skoro 3mj nemam normalnu menstruaciju(jedan mjesec samo smedi iscjedak,pa sam drugi odgodila menstruaciji, i sad treci mjesec svijetlo crveni iscjedak samo kod obavljanje nuzde, s time da mi je danas 4.dan pauze pa mozda jos i krene ...)
Te da li bi trebala na pregled i mjenjat tablete? Iako nemam drugih nuspojava(ovaj mj cak ni probojni krvarenje,sto sam prepisala tome sto sam produzila ciklus bez pauze) ali sam mislila da cu zato imat obiljniju menstruaciju,no za sad nista od toga... jako sam zabrinuta .
Oprostite na tolikim pitanjima...

Ivo Balenović, dr. med.

To je normalna nuspojava kontraceptiva. Ako ste ih redovno uzimali, ne postoji mogućnost trudnoće. U to se možete uvjeriti tako da uradite test na trudnoću.