Kontracepcija

Koja vrsta kontracepcije?

Karmen

U ožujku 2004. rodila sam sina. Sistematske preglede obavljam redovno. U studenom 2006. ultrazvuk dojki nije bio u redu napravljena mi je citopunkcija na obje dojke. Citološki nalaz: Mikroskopski: 1. U obilno celularnim razmacima nađeno je mnoštvo manjih, večih i razgranatih nakupina stanica duktalnog epitela, mjestimice s gomilanjem jezgara i blagom anizonukleozom, nešto apokrinih stanica i makrofaga, biopolarnih golih jezgara, dosta eritrocita.
2. U oskudnije celularnim razmacima nađene su apokrine stanice, po koja nakupina duktalnog epitela, biopolarne jezgre.MIŠLJENJE: 1. Fibrocistična promjena dojke s jakom proliferacijom epitela i blagom atipijom. preporuča se pregled kirurga i patohistološka verifikacija. Nakon obavljenog pregleda kod kirurga rečeno je da nema maligniteta ali kontrola za godinu dana s obavljenim ultratzukom, te zabranjena kontracepcija (tablete). Nisam tablete koristila nakon poroda ciklus od 30-35 dana, dužina trajanja 7 dana,bolno ali ne obilno. Molim Vaš savjet za kontracepciju s obzirom na nalaz. Hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Obzirom su vam zabranili hormonsku kontracepciju, jedino rješenje bio bi unutarmaternični uložak (spirala) ili sterilizacija. Niste napisali koliko vam je godina i da li planirate još djece. Ukoliko planirate dijete u slijedećih godinu ili dvije najbolje rješenje je mehanička kontracepcija.