Kontracepcija

koju metodu izabrati?

ljiljanak

molim za savjet koju metodu kontracepcije izabrati ako imam 47 godina, pušačica sam, imam visoki tlak koji liječim tabletama? menstruacije su mi u posljednje vrijeme neredovite (ciklus traje između 15 i 30 dana)

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vaša je plodnost obzirom na godine smanjena. Dovoljno bi bilo koristiti kondome, prekinuti odnos i/ili kontracepcijsku kremu (koju je nažalost kod nas gotovo nemoguće nabaviti, samo preko privatnih ljekarni). Također dolazi u obzir i hormonski intrauterini uložak, Mirena, koji će vam regulirati krvarenja. Ako je upitna samo kontracepcija, bila bih za prvu verziju.