Kontracepcija

zabrinutam55

Postovani, pijem kontracepciju od koje 3 mjeseca nemam menstruaciju. Međutim imala sam trbusnu virozu i popila sam dve dodatne tablete jer sam povracala prethodno. Dali sada sljedece pakiranje moram poceti piti dva dana ranije ili ostaje isto?
Lp hvala na odgovoru

Ichbin

Postovani.
Yasmin uzmam nesto manje od godinu dana. Za to vrijeme menstruacija mi je ostala kao i prije po trajanju i obilnosti, osim sto sada imam dosta slabije grceve. Takodjer pristisak mi se povecao. Prije pocetka terapije je varirao izmedju 110-120. Prije 3 mjeseca je bio 135 sa 80 i prije 2 mjeseca je bio 139 sa 85. Uzimam cesnjak i aspirin pa se nadam da to ipak snizi pritisak. Prije terapije sam radila analize krvi kao i ekg i sve je bilo uredu. Mogu li ja preci na neke druge tablete s manje hormona, hoce li mi se pritisak smanjiti? I koje tablete biste mi preporucili?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ichbin, hipertenzija je rijetka nuspojava kontracepcijskih tableta i pitanje je da li je kod Vas ona uzrokovana terapijom. Logest i Lindynette sadrže niže doze hormona. Pokušajte s njima.

Ichbin

Zaboravila sam pitati da li smijem piti lexilium i kontracepcijsku tabletu? I farmaceut mi je rekao da lexilium uzmem samo kada mi tlak skoci ali ja nisam imala nikakve simptome i ne znam da je skocio dok ne izmjerim. Moj ljekar opste prakse je rekao da smijem uzinati svaku dan po 1 lexilium ili po 2 dnevno. Ali sam procotala u uputistivma da e ne smije dugo uzimati. I nije mi jasno do kada ga smijem uzimati i kako? Unaprijed Vam hvala i jos jednom oprositite na puno pitanja.

Ichbin

Postovani prvo pitanje nije objavljeno pa moram opet. Dakle juce sam mjerila tlak bio je 149 sa 90 s tim da sam prije mjerenja ispusila dvije cigarete. Rekli su mi da ce cigareta sniziti tlak. A ja sam mislila da dize. U apoteci au mi dali lexilium. Poslije sam otisla kod ljekara opce prakse i izmjerili su bio je 130 sa 80. Veceas sam opet mjerila oko 5 minita nakon ispusene cigarete i bio je 139 sa 88. Moje pitanje je da li cigareta snizava ili povecava pritisak? Da li smijem uzimazi kontracepciju s ovakvim tlakom uz lexilium? I koliko dugo smijem uzimati lexilium za to mi nisu nista govorili?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, cigareta uzrokuje blagi i kratkotrajni porast tlaka. Lexilium možete uzimati zajedno s kontracepcijom. Koliko dugo ga trebate uzimati to se posavjetujte s liječnikom koji vam ga je propisao. Problem lexiliuma je taj što može dovesti do ovisnosti.

Ichbin

Postovani izvinjavam se na puno pitanja. Bila sam kod svog gobekooga malopriie rekla sam da mislim da mi je yasmin malo povecao pritisak. Doktorica je rekla da ce mi napisati recept za neke s manje hormona. Dobila sam adexu. Ja nikada nisam cula za te kontracepcijske i trazila sam logest, medjutim doktorica kaze da ima pozitivna iskustva sa adexom te da probam s tim. Na internetu nisam puno toga nasla o ovim tabletama. Imaju li stvarno malo hormona i kakva su vasa istustva? I nakon sto zavrsim ovu kutiju yasmina trebam li praviti pauzu od 7 dana ili mogu odmah nakon zadnje popijene yasmin da pocnem s adexom? Hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite s adexom bez pauze. Žene koje je uzimaju zadovoljne su. No, tek nakon što se krene s terapijom može se vidjeti da li će biti kakvih nuspojava.

Ivyca

Poštovani, počela sam uzimati Adexa pilule i prvi dan je bio 13.02. kad sam započela s prvom. Pijem ih redovito, nisam ni jednu za sada preskočila ili da nisam popila u isto vrijeme. Stvar je sljedeća... Imala sam 17.01. AB i nakon 2 tjedna od toga sam bila na kontroli i hvala Bogu sve je uredu. Ginekolog mi je već tada htio prepisati kontracepciju, no kako sam alergična na dosta toga, napravila sma prvo testove i preporučena mi je Adexa koju uzimam znači od 13.02. Suprug i ja smo imali odnose nakn te kontrole, ali sa zaštitom (kondom) te smo tako i nastavili dok nisam počela piti Adexu. Kad sam bila na kontrolnom pregledu još mi je ginekolog rekao da u tom trenu niti ne mogu ostati trudna da se i ˝dogodi˝ da suprug ejakulira u mene (što nije ni jednom do Adexe.)
Posavjetovala sam se privat s ginekologom gdje sam iškla i na pregled i sa svojim, a i pisalo ej jednako u uputstvima, da ako je bio spontani ili namjerni AB da se s kontracepcijom može početi odmah bez čekanja prve menstruacije kako sam i počela. Drugi dan uzimanja Adexe suprug je ejakulirao u mene. Kolika je mogućnost trudnoće? Da li je moguće da će mi i M sada kasniti zbog uzimanja pilula prije prvog dana cikulsa?
Nakon AB menstruacija mi je trajala 12 dana (oskudno) pa 2 dana ništa pa onda još 3 dana i dalje ništa. Sada je očekujem po svim ˝računicama˝ da dođe oko 03.03., ali ja nemam nikakvih simptoma - niti sam naduta, niti imam bolne grudi...ništa. Jedino zadnja 2-3 dana imam pojačan apetit i razdražljivija sam što su svi oko mene primjetili. Da li je sto tako moguće da je to i od pilula i zbog očekivane M?

Hvala unaprijed i isprike na duljem postu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, šansa za trudnoću ne postoji, a menstruacija će nastupiti tijekom 7-dnevne pauze. Sve simptome koje navodite moguće su nuspojave terapije.

Ichbin

Postovani zaista moram pitati jos nesto.
Dakle prije nekoliko dana sam mjerila tlak bio je 149/90 i otkicaji srca 110. S tim sto sam prije mjerenja bila jako nervozna i ispusila cigaretu. Onda sam popila lexilium i mjerila nakon nekoliko sati bio je 130/80. Sljedeci dan je bio 139/88 i otkucaji srca 100, 10 minita prije sam ispusila cigaretu. Sinoc sam mjerila bio je 145/79 i otkucaji srca 90. Mogu li uzeti neku terapiji za tlak da pijem uz kontracepcijske? Zaista ne bih prekidala s kontracepcijskim. U porodici imam hipertenziju i dvt. Alo moji nalazi prije uvodjenja kontravepcije su bili svi uredni kao i ekg i tlak mi je bio 120/80.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za antihipertenzivnu terapiju se javite internisti. Neka on odredi koja će vam terapija najviše odgovarati i u kojim dozama.

Ichbin

Hvala Vam. Svakako cu potraziti misljenje ljekara. Ali da li je stvarno neophodna terapija za hipertenziju uz ovakav tlak? Danas mi je bio 136/73 i otlucaji srca 85. Da li smijem uzimati adexu uz ovakav tlak? I ako dobijem terapiju da li smijem nastaviti s kontracepcijskim?

Ivo Balenović, dr. med.

Vrijednosti tlaka su granične. Prije lijekova trebalo bi pokušati ga regulirati prirodnim metodama - tjelovježbom, prirodnim diureticima, izbjegavanjem stresnih situacija, itd.. Terapija se, ukoliko bude potrebna može uzimati uz kontracepciju.

Cro3798

Postovani doktore,
Imam neredovite cikluse u zadnjih par mj (28, 43, 44 ,47, 32, 42, 37...) bila sam kod ginekologa i poslao me na test.hormona i nalazi su mi uredni. Rekao mi je nek se javim sljedeci put kad dobijem menstruaciju te cemo se onda dogovoriti za eventualne pilule. Pa sad, zanima me posto jos nisam imala spolni odnos a decko i ja cekamo vec dugo, a ja strahujem radi mojih neredovitih menstruacija, na koji nacin bih mogla sto pouzdanije izracunati plodne dane (npr. Za ovaj mjesec kad sam mens. dobila 37 dan ciklusa koji bi mi dani trebali biti neplodni odnosno plodni)? I koliko je sigurno kod ovakvih menstruacija upustati se u odnose s kondomom te je li to u ovakvoj situaciji dovoljno pouzdano rjesenje?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, plodni dani se računaju od tri dana prije do tri dana poslije ovulacije. Kod neredovitih ciklusa ovulaciju možemo odrediti mjerenjem bazalne temperature (viša je od uobičajene za oko 0,5) i promatranjem cervikalne sluzi (obilna, vodenasta, rastezljiva). 12 do 14 dana nakon ovulacije nastupa menstruacija, tako da se kod neredovitih ciklusa dan ovulacije može odrediti retrogradno. Jedini siguran dokaz ovulacije je mjerenje razine hormona progesterona i uzv pregled.

vb2304

Poštovani,

27.2.2019. mi je bio prvi dan ciklusa. Ginekolog mi je zbog akni prepisao Axira tablete, ali zbog greški izmedju izdavanja recepta i ljekarne nisam bila u mogućnosti popiti prvu tabletu 27., već mi je sestra rekla da mogu početi i drugi dan ciklusa. Imala sam s partnerom nezaštičen spolni odnos jučer i danas tj. 3. i 4. 3.2019., i ejakulirao je u mene. Ima li rizika od trudnoće?
Zanima me još, da li kad popijem 21 i napravim pauzu od 7 dana, da li počinjem piti tabletu prvi dan ciklusa makar sam prvi put popila drugi dan ciklusa, ili da racunam to prema tih 7 dana pauze te s novom tablom tableta počinjem nakon pauze od tih 7 dana? Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mogućnost trudnoće ja samo teorija, gotovo ravna nuli. S novom kutijom počnete prvi dan nakon 7-dnevne pauze. I nastavljate po shemi 21 tableta + 7 dana pauze.

Malamu87

Poštovani, počela sam prvi put piti kontracepcijske tablete yaz..Prva 4dana sam imala normalno menstruaciju, ali nakon nje se nastavio iscjedak u obliku sukrvice,evo sad već 9.dan ciklusa imam sukrvicu,samo kad se obrisem..Da li je to normalno,kad bi trebalo prestati? Da li da nastavim dalje sa pijenjem?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s redovitim uzimanjem. Radi se o probojnom krvarenju koje je uobičajeno u početku uzimanja pilula. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu. To bi se trebalo regulirati kroz iduća dva do tri ciklusa.