Kontracepcija

Melissa1513

Pozdrav dr. Balenovic,
Imam jedno kratko pitanje. Vise od godine dana koristim, NuvaRing (vaginalni prsten) kontracepciju. Imam decka s kojim imam redovite odnose. Moje pitanja glasi: postoji li ikakva mogucnost da dodje do oplodnje tj. trudnoce(u periodu kada bi trebali biti plodni dani), ako se prakticira spolni odnos i pri tome decko ejakulira u mene. Redovito i na vrijeme se drzim pause od 7 dana i koristim vaginalni prsten po upustvu doktora.
Hvala unaprijed
Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, NuvaRing otpušta niske doze hormona koji se apsorbiraju u krvotok i na taj način onemogućuju ovulaciju. Dakle kod žena koje koriste NuvaRing nema ovulacije, a s time nema niti perioda plodnih dana. Ne postoji mogućnost trudnoće niti u jednom danu ciklusa.

Noranora

Poštovani, imam jedno duže pitanje, hvala na izdvojenom vremenu.
Imam već 2 tjedna uvećanu papilu na jeziku, manju izraslinu na krajniku pored.. ORL liječnik je rekao da su krajnici mali, ne obavljaju funkciju i treba ih operirati. Također rekao je da vidi alergiju u nosu i kada sam spomenula da uzimam kontracepcijske pilule vidno me osuđivao, rekavši "Što ti to treba? Ti si mlada." Itd., te je rekao kako misli da alergija i sve to može biti upravo zbog hormona koje uzimam. (Imam 21 godinu i pilule uzimam zbog cista na jajnicima, kao zaštitu,zbog teškog PMS-a..) Zanima me Vaše mišljenje, trebam li zbog ovog prestati s uzimanjem pilula? Također, ako budem išla na operaciju je li potrebno raditi pauzu s njima i ako da koliko dugo prije zahvata? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, alergija i problemi s tonzilama nemaju nikakve veze s kontraceptivima.

Diana35

Poštovani, zanima me informacija u vezi uzimanja alkohola i kontracepcijskih pilula (Diane 35). Smanjuje li određena količina alkohola njihovo djelovanje ukoliko u istoj večeri (kad uzmem i alkohol) dečko ejakulira u mene?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, alkohol ne umanjuje djelovanje tableta.

Bony_tina

Dali ginekolog pregledom može vidjeti dali se koristi pilula?I dali pilula utječe na IBS tj dali ga može pogoršati?

Ivo Balenović, dr. med.

Kod žena koje koriste kontraceptive ultrazvučno se može vidjeti tanak endometrij, te jajnici bez folikulogeneze (rasta jajnih stanica)

Bubi2634

Pozdrav postovani,
Pijem Estal tablete vec 2 godine, unatrag 2 tjedna nisam primjetila i ne sjecam se da sam popila tabletu sa velikim zakasnjenjem. 12 dan ciklusa (teoretski kada je ovulacija) imala sam nezasticen spolni odnos, no gotova sam sigurna da je ejakulirao van rodnice, po trbuhu. Brine me sto ako postoji mogucnost da je nesto "pobjeglo". Imam li se razloga brinuti?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da uzimate kontraceptive nemate ovulacije (niti plodne dane), stoga ne postoji mogućnost trudnoće.

Noranora

Otkad sam na pilulama radim nalaze koji uključuju i bilirubin (mislim da nikada prije nisam). On uvijek bude povišen, ali sve ostalo, (uključujući ALT,AST i GGT) bude uredno. Najviši je bio 34, danas je 29. Na drugoj sam piluli i do jučer sam imala "mjesečnicu".
Međutim, ovaj put mi je povišeno i željezo - 30,9 (ref. do 29,0).
Može li ovo biti uzrokovano pilulama i smijem li ih nastaviti koristiti? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pilule možete koristiti. Ponovite nalaze za dva do tri mjeseca.