Kontracepcija

kontracepcija i upalne bolesti crijeva

tinman

Cijenjeni,
zanima me da li se smiju koristiti kontracepcijske pilule kada osoba ima dokazano celijakiju? Isto pitanje, kada ima Cronhovu bolest? Ukoliko se tada ne smiju koristiti, zanima me zasto: da li je tada kontracepcijska moc smanjena radi smanjene apsorpcije u crijevu ili mozda kontracepcijske tablete pogorsavaju na neki nacin celijakiju, ili Chronovu bolest?

Drugo pitanje, ispricavam se ako je vec postavljeno: ako ipak postoji mogucnost trudnoce uz kombinirane kontracepcijske pilule, kada se treba najvise paziti i ev. primjeniti druge metode zastite? Sto ako imamo odnos u onih 7 dana pauze kada treba doci menstruacija?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Kod Crohnove bolesti apsorpcija nije smanjena, dakle pilule normalno djeluju, ali je dosta pokazatelja da utječu na češće ponovno vraćanje bolesti.
Kod celijakije apsorpcija u crijevu je smanjena, ali nema dovoljno pokazatelja kako pilule djeluju kod takvih pacijenata. To je neistraženo područje, i za jednu i za drugu bolest. Ne znam za koga pitate, ali odluka da li koristiti tablete kod takvih pacijentica mora biti donesena nakon jako puno razmišljanja i sa strane doktora i sa strane pacijenta.
Čestitam, uspjeli ste mi postaviti 3 pitanja na koja još nema odgovora na forumu. I ovo zadnje pitanje još nije postavljeno na ovaj način happy. Trudnoća uz kontracepcijske tablete je moguća, ali mi ne znamo koji to mehanizmi zakažu. Najčešće je naravno ljudska greška - zaboravljene tablete, proljevi, povraćanja i sl. Zato ni ne postoji preporuka da se IKAD uz tablete koristi dodatna zaštita, one jednako (dobro) djeluju i u pauzi.