Kontracepcija

Kontracepcijske pilule i antibiotici

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo tijekom uzimanja.

mojezdravlje

Postovani, koristim lindynette 30 vec 2 godine, sada sam zbog gastristisa dobila lijek Zipantola, zanima me ima li taj lijek kakav utjecaj na kontracepciju? trebam li koristiti dodatnu zastitu? Unaprijed se zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema utjecaja.

user23

Postovani,
koristim Yaz pilule. Zbog upale zuba danas sam pocela piti antibiotik Klavobel pa ne zanima koliko dugo trebam koristiti dodatnu zastitu, samo tih sedam dana dok pojem antibiotik ili mozda i nekoliko dana nakon uzimanja antibiotika?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo tih sedam dana.

succi

Poštovani,
Uzimam yaz pilule već četiri godine, uvijek na vrijeme bez ikakvih komplikacija. 29.03.2015 sam imala mali zahvat, odstranjivanje mladeža s lica i dobila sam u nalazu otpusnom da moram piti tri dana antibiotik Ciprol ili Pancef. U upustvima koja dođu uz voa dva antiibotika ne piše da smanjuju djelovanje kontracepcije, ali me zanima stručno mišljenje vezano za ova dva antibiotika i yaz pilule. Ponavljam, pijem yaz pilule već četiri godine, a antibiotike treba da pijem tri dana druge sedmice pakovanja yaz pilula. Pa me zanima da li će biti potrebna dodatna zaštita zbog straha od trudnoće.
Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba vam dodatna zaštita. Drago mi je da netko čita uputstva lijekova.

Poštovani, zbog respiratorne infekcije uzimala sam antibiotik azitromicin od 500 mg , 3 dana po 1 tabletu. U uputstvu se ne spominje moguća interakcija sa oralnim kontraceptivima. Ja pijem Yasmin, i interesuje me da li je potrebna dodatna zaštita tokom, i posle korišćenja ovog antibiotika, i koliko dugo. Hvala unapred na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita.

user23

Postovani, zbog upale grla pocela sam piti Cefaleksin kapsule od 500mg. S obzirom da pijem Yaz pilule zanima me moze li Cefaleksin utjecati na njihovo djelovanje i ukoliko moze koliko dugo trebam koristiti dodatnu zastitu?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita.

zabrinutajako

Dobar dan. Poslje alveotomije mi se zakomplicirao tijek cijeljenja rane te sam danas dobila antibiotik Klavophar1000mg ,2x1 / 7 dana..dali je smanjena ucinkovitost kontracepcije te koliko dugo je potebna dodatna zastita? hvala..

zabrinutajako

i zaboravih napisati Diane 35 koristim.

Healy

Poštovani,
imam 23 godine, pijem pilule Logest već 3 godine. Zubar mi je danas prepisao antibiotik Augmentin (terapija tjedan dana, 2 tablete na dan) i čitala sam ovdje da ste drugim korisnicama preporučili dodatnu zaštitu tijekom pijenja tog antibiotika i nakon. Danas krećem s pijenjem antibiotika, a sutra počinjem s novim blisterom Logesta pa me zanima da li je potrebna dodatna zaštita dok ne popijem cijeli blister i dobim menstruaciju ili samo tijekom pijenja antibiotika i 7 dana nakon tog kako ste drugima već napisali?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita.

Healy

Znači, ovaj antibiotik koji trenutno pijem (Augmentin, sadrži amoksicilin) neće imati nikakvog utjecaja na pilule Logest, neće im smanjiti djelotvornost??

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

zabrinutajako

oprostite jel odgovor vrijedi isti na moje pitanje ili? malo sam zbunjena i nesto mi se pomjesalo s postovima.. sad znaci zanima me utjece li klavophar 100mg na diane 35,dali je zastita smanjena .unaprijed hvala i oprostite na ponovljenom postu ne znam zašto me prebaci na drugu temu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navedeni antibiotik ne umanjuje učinak pilula.

kaca978

Postovani,
Pijem Yaz pilule vec 7 meseci, trenutno sam u prvoj sedmici, sesti dan. Dobila sam antibiotik Klacid 500 mg (klaritromicin), trebam ga piti narednih 7 dana. U uputstvu se uopste ne pominje interakcija sa kontracepcijskim pilulama, i sada ne znam da li mi je potrebna dodatna zastita uopste, ako jeste, da li samo za vreme antibiotika ili i nakon upotrebe? Unapred hvala.