Kontracepcija

Kontracepcijske pilule i antibiotici

Diana35

Poštovani,
Pijem diane 35, a trenutno mi je prepisan lijek amoksicilin belupo 1000. Decko je jucer ejakulirao u mene, a danas trebam krenuti piti antibiotik. Smanjuje li se djelovanje kontracepcijskih pilula od ranije ili samo za vrijeme uzimanja antibiotika? (Uz amoksicilin jos trebam piti i zoltex i medazol). Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antibiotici neće umanjiti učinak kontraceptiva.

Diana35

Hvala Vam na odgovoru, ali vidjela sam kako je nekima napisano da amoksicilin smanjuje djelovanje kontraceptiva, do čega je onda to?

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko izazove probavne tegobe (proljev, povraćanje) koje smanje apsorpciju.

Diana35

Poštovani, prepisan mi je klavocin antibiotik, a kao kontracepciju pijem Diane 35. Je li potrebna dodatna zastita dok pijem antibiotik iako nemam probavne tegobe?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u tom slučaju dodatna zaštita nije potrebna.

nady97

Poštovani,
Od subote sam počela piti antibiotik Esbesul 400 mg/80 mg 2x2 tablete, a tad mi je bio i prvi dan ciklusa. Inače pijem Diane 35 već par godina. U nedjelju sam počela sa uzimanjem prve Diane 35 pilule iz novog pakovanja. Ciklus mi se dosta skratio pa me zanima da li to ima veze sa kombinacijom antibiotika i kontracepcijskih pilula? Da li se treba koristiti dodatna zaštita? Također, koristim i probiotik.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antibiotik ne utječe na ciklus, niti na učinkovitost kontraceptiva. dodatna zaštita nije potrebna.