Kontracepcija

kontracepcijske pilule nakon izostanka mjesečnice

vanessa10

Poštovani,
mjesečnica mi je izostaje već treći mjesec, liječnica mi je preporučila uzimanje Dabrostona nakon desetak dana ukoliko se krvarenje ne pojavi. Trenutno krvarim vrlo oskudno, više nalik na iscjedak pomiješan sa krvi, već drugi dan. Zanima me da li uzeti Dabroston ili se tako oskudno krvarenje može uzeti kao da je mjesečnica? Da li bi bilo dobro daljnje mjesečnice regulirati kontracepcijskim pilulama? Inače, mjesečnica mi je izostala zbog bolesti (MB Chron i oticanje zglobova), raznih lijekova i naglog gubitka težine. Unaprijed hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Uzimanje kontraceptiva kod Chronove bolesti je kontradiktorno, i obično se ne savjetuje. U zadnje vrijeme postoje studije koje su pokazale da se bolest ne pogoršava kad se uzimaju niskodozirani oralni kontraceptivi. U vašem konkretnom slučaju, jasno je da ste nedavno prošli razdoblje vrlo stresno za organizam. Zato savjetujem da malo pričekate i da se oporavite, vratite koji kilogram, a onda započnete sa regulacijom menstruacije, ako tada uopće bude potrebna.