Kontracepcija

kontraceptivna tableta ali ipak trudnoća

sonny

Iako se redovito uzimaju kontraceptivne tablete piše da je moguća trudnoća i to kod dvije do pet žena na njih tisuću u jednoj godini uzimanja. Koji su sve uzroci da dolazi do trudoće iako se redovito uzimaju kontraceptivne tablete?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Kontracepcijske tablete sprečavaju trudnoću na 3 načina: stopiraju ovulaciju; čine sluz grlića maternice neprijateljskom za spermije i sluznicu maternice pretankom za ugniježđenje ploda. Njihova vrlo visoka sigurnost posljedica je toga da rijetko sva tri mehanizma zakažu odjednom. Ali dešava se. Zašto, ne znamo. Vjerojatno je riječ o tome da pojedine žene iz raznih razloga (genetski, prehrana, lijekovi) ubrzano metaboliziraju kontraceptive, te oni ne djeluju dobro.