Kontracepcija

KRVARENJE

Miaj

Poštovani,

Krenula sam piti Qlaira kontracepciju.
I pila sam ih redovito do četvrtka(četvrtak sam popila zadnju). U međuvremenu sam otišla na put i zaboravila sam ih ponijeti.Već 3 dana nisam popila niti jednu tabletu.
Prema mentrualnom kalendaru menstruaciju bi trebala dobiti za 14 dana,ali danas kad sam se probudila vidjela sam krv(isto sve kao i menstruacija) bolovi,grčevi. Moram napomenuti da mi je danas 12 dan ovulacije i da sam u visokom stadiju mogućnosti trudnoće.
Prije toga nisam imala spolne odnose.
Moje pitanje glasi: da li kad se vratim s puta popijem po 2 tablete da dodem do dana koji je po rasporedu ili?
2. Jel to sad uranjena menstruacija i što mi je činiti?
Unaprijed zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenje je nastupilo jer ste prekinuli s tabletama. To je prijelomno krvarenje koje je nastupilo zbog prestanka djelovanja hormona. Savjetujem da, kada se vratite s puta, nastavite s idućom kutijom od početka. Potpuna zaštita će nastupiti otprilike 7 dana nakon početka uzimanja tableta iz idućeg pakiranja.

Melos

Poštovani, moje pitanje je sljedeće.
Preko 6 godina redovno pijem Qlairu, bez preskakanja, sinoć(7.11.2019.) popila sam 25 tabletu i imala sam nezaštićen odnos. Moje pitanje je, postoji li mogućnost trudnoće?

Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji niti teoretska mogućnost trudnoće.

Healy

Poštovani,
imam 28g, pijem pilule od 17g radi PCOS, pijem Qlaira pilule zadnjih 11mj i do sad je sve bilo u redu, da bih sad na 19. tableti dobila grčeve i bolove te na 22. tableti dobila menstruaciju, umjesto nakon 27. tablete kao i do sad, znači menstruacija je uranila 6 dana zapravo. Obzirom da mi se to nikad do sad nije dogodilo, brine me da li ima utjecaja činjenica da mi je u 9mj dijagnosticirana hipotireoza i propisana mi je terapija Eutyrox prvo 25μg pa zadnjih mjesec dana 50μg jer mi je TSH iznad 6 ili bi nešto drugo moglo biti posrijedi?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da se radi o probojnom krvarenju zbog relativnog manjka hormona. U tom slučaju kontracepcijska zaštita je održana, samo što se sluznica maternice počne ljuštiti prije uobičajene menstruacije. Vjerojatno je na to utjecao i disbalans hormona štitnjače. Nastavite s uobičajenim uzimanjem terapije. Ukoliko bi se krvarenja ponavljala treba razmisliti o promjeni kontraceptiva.