Kontracepcija

lijekovi i kontracepcija

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kortikosteroidne kreme neće umanjiti kontracepcijsku učinkovitost.

xtexa

Poštovani,

utječe li maca prah na učinkovitost kontracepcijskih tableta pod nazivom Adrienne? Čitala sam da maca utječe na hormone pa nisam sigurna jel bi je mogla koristiti u kombinaciji sa navedenom kontracepcijom.

Unaprijed hvala i lijepi pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, maca prah ne utječe na djelotvornost kontracepcijskih tableta.

veronika_24

Postovani,

zanima me da li uzimanje sumeceg zeljeza i vitamina c ima utjecaja na djelovanje kontracepcijskih pilula yaz?

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, željezo i vitamin c ne utječu na učinak kontraceptiva.

nady97

Poštovani doktore,pijem Diane 35 i sad sam u sedmodnevnoj pauzi i ocekujem menstruaciju.Zbog problema vec treći dan pijem tablete za smirenje Lexaurin 3mg i vjerovatno ću nastaviti još par dana dok se ne smiri situacija.Da li te tablete utiču na smanjenje učinkovitosti Diane 35? Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Lexaurin nema utjecaja na učinkovitost kontraceptiva.

nady97

Hvala Vam na odgovoru.
Večeras sam dobila menstruaciju (srijeda),a trebala sam dobiti u četvrtak 19.09.Nikad nisam dobila dan prije od kad pijem Diane,uvijek sam dobivala četvrtkom.Ali zbog stresa mislim da se pomjerilo.Da li uobičajeno nastavljam sedmodnevnu pauzu tj.u nedjelju da popijem tabletu kao sto sam do sad nedjeljom? I da li je i dalje zaštita potpuna..Izvinjavam se na smetnji

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite uobičajenu sedmodnevnu pauzu. Zaštita je i dalje potpuna.

Monari

Postovani,
Zanima me utjece li Augmentin 875 mg+125 mg na kontracepcijske pilule Axira 35?
Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Augmentin nema utjecaja na kontracepcijske tablete.

nady97

Poštovani,jutros sam uradila nalaze krvi.Holesterol je povećan i dobila sam da pijem tablete Roswera 10 mg(rosuvastatin).Liječnik je rekao da bih trebala piti duže vrijeme tablete dok vidi hoće li se smanjiti holesterol.Ja već par godina redovno pijem Diane 35 i trenutno sam u sedmodnevnoj pauzi,a menstruaciju očekujem u četvrtak.Pročitala sam u uputstvu da sam trebala liječniku reći da pijem kontracepciju a ja sam to zaboravila reći.Zanima me da li tablete Roswera 10mg utiču na Diane 35 i njihovu kontracepciju?Da li trebam naredne mjesece koristiti dodatnu zaštitu pored Diane?Preplašena sam.Hvala Vam na razumjevanju.Srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Roswera tablete ne bi trebale umanjiti kontracepcijski učinak Diana, no budući da je tijekom uzimanja Roswera tableta trudnoća kontraindicirana, savjetujem da koristite dodatnu metodu zaštite tijekom terapije.

nady97

Hvala Vam za odgovor.Danas oko 18h sam imala odnos bez zaštite,a Roswera tabletu sam popila jutros u 11h.Zadnju tabletu Diane sam popila u subotu,i menstruacija većinom dolazi četvrtkom (za 2 dana).Zanima me da li će današnji odnos bez zaštite utjecati tj.da li može doći do trudnoće?Čitala sam da nekad može doći do trudnoće i dan ili dva prije menstruacije.
Nisam znala da će trebati dodatna zaštita.A Diane inače uvijek uzimam po pravilu.
Izvinjavam se na smetnji.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Ne postoji mogućnost trudnoće. Ne postoji podatak da bi tablete koje uzimate umanjile učinak kontracepcijske zaštite, no budući da su Roswera tablete kontraindicirane u trudnoći savjetujem dodatnu zaštitu (radi 100% sigurnosti) tijekom terapije.

nady97

Poštovani,danas mi se pojavio smeđi sluzavi iscjedak koji mi se prije nije dešavao dok sam pila Diane 35,imam još 14 dana do narednog ciklusa (danas mi je 11.tableta Diane).Nalaz urina mi je uredan jer sam radila prije dva tjedna.Da li su Roswera tablete mogle dovesti do ovog?
Unaprijed hvala,
Srdačan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o probojnom krvarenju. Nema razloga za brigu. Ono nije opasno, niti umanjuje učinak kontraceptiva.

Lara12345

Poštovani,
imam 42 godine i nakon nekoliko godina apstinencije sada imam partnera. Odnose imamo u prosjeku jednom mjesečno jer zbog posla živimo odvojeno. Kao kontracepciju koristimo kondom u kombinaciji s prekinutim snošajem. Obzirom da imam povišeni krvni tlak te pijem tablete Ampril 2,5 mg, smijem li koristiti kontracepcijske pilule ili je dovoljna kontracepcija koju prakticiramo obzirom na moje godine ili preporučate neki drugi oblik kontracepcije?
Zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na Vašu dob i hipertenziju (i ukoliko više ne želite trudnoću) savjetujem intrauterini uložak (Mirena).

Lara12345

Poštovani,
još jednom zahvaljujem na odgovoru. Molim Vas još samo informaciju savjetujete li intrauterini uložak (Mirena) iz razloga što je sigurniji od kontracepcije koju prakticiramo (upotreba kondoma istovremeno u kombinaciji s prekinutim snošajem) ili postoje još neki razlozi i prednosti kontracepcije koju savjetujete?
Unaprijed zahvaljujem.