Kontracepcija

Logest

Kermit

Poštovani, prvi put pijem kontracepcijske pilule Logest.Danas je 8-mi dan, ali već tri dana osjećam bol u listovima,sada vidim da je bol sve jača, čak i trnu noge.Je li moguće da je povezano sa tabletama?.Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
preporučam vam da prekinete s uzimanjem tableta i što prije se javite liječniku. Potrebno je učiniti laboratorijsku obradu(zgrušavanje krvi) i pregled krvnih žila radi moguće tromboze (stvaranje krvnih ugrušaka koji mogu začepiti krvne žile). Rizik od nastanka tromboembolije najveći je tijekom prve godine uzimanja kontraceptiva.

Kermit

Ajme meni....hvala Vam...idem sutra odmah kod dr!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
javite kakvi su nalazi

Kermit

Postovani....bila sam i kod moje dr(koja me uputila ginekologu). I kod ginekologice....ginekologica mi je isto tako uputila u prekid uzimanja tableta, sto sam ja odmah i ucinila nakon vase preporuke.Pregledala mi je noge, rekla da je sve u redu(nadam se), ali me nije uputila na laboratorijski pregled jer kao nema potrebe.Rekla je da cu kroz par dana prokrvariti zbog prekida uzimanja tableta.Mislite li da se nakon samo 11 tableta moglo nesto u venamanstvoriti sto bi bilo problematicno?(tromboembolija kako ste rekli)...hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
kod žena koje uzimaju kontraceptive povećan je rizik za stvaranje ugrušaka, stoga je bitno redovito (jednom godišnje) obavljati laboratorijske analize krvi.

jo2000

Poštovani,
pijem Logest već dvije godine. Unazad nekoliko mjeseci imam problema s pojačanim suzenjem očiju. Različiti liječnici davali su mi različite dijagnoze i terapije, ali ništa ne pomaže. Neki od njih sumnjaju i na sindrom suhih očiju na što može utjecati i kontracepcija. Pitala sam svoju ginekologinju je li to moguće, a ona mi je rekla da nije (zbog malih doza hormona u Logestu). Mislite li Vi da je to moguće? Mogu li prestati piti logest i kako i kada smijem opet početi ako to nije uzrok? Odnosno, kako provjeriti je li uzrok hormonska kontracepcija? Oftalmolozi mi davaju umjetne suze, ali ne traže uzrok.
Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
među rijetkim nuspojavama kontracepcije opisani su i problemi s očima i vidom. Najbolji način da vidite da li je to slučaj i kod Vas je da neko vrijeme prestanete s uzimanjem kontraceptiva. Za to vrijeme koristite druge metode kontracepcije.

zmaj11

Poštovanje , zwnima me , pocela sam piti Logest tablete , ali prvu kutuju kada sam pocela piti bilo mi je krvarenje i tamni iscjedak oko 20 dana te sam prekinila , zanima ne dali je to normalno ili meni ne odgovaraju . Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u pitanju je bilo probojno krvarenje što je uobičajena pojava u početku uzimanja kontraceptiva. Nije opasno i ne umanjuje zaštitu.