Kontracepcija

Yaz pilule

Xoxo1

Postovani,
Pijem yaz pilule te sam jucer popila 17.tabletu medutim povracala sam poslije i danas sam imala malo krvarenje. Ukoliko popijem sve ruzicaste tablete, a bacim placebo i pocnem odmah s novom kutijom,kada mogu ocekivati mjesecnicu? Takoder trenutno sam i na antibioticima.

Ivo Balenović, dr. med.

Ako preskočite placebo tablete, krvarenje će nastupiti nakon iduće kutije aktivnih.

veronika_24

Postovani,

pijem yaz 2 mjeseca i ovaj put sam na 16.aktivnoj piluli dobila probojno krvarenje.Zanima me hoce li krvarenje nastupiti ponovno i na bijelim pilulama i da li ovo uranjeno krvarenje znaci da su mi pilule preslabe?

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, probojno krvarenje koje se javlja kod uzimanja kontraceptiva nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Tijekom uzimanja placebo tableta javit će se prijelomno krvarenje ('menstruacija'), Ukoliko bi se probojno krvarenje ponavljalo kroz nekoliko ciklusa razmislite o promjeni tableta.

veronika_24

Postovani,

izgleda da ipak nije probojno krvarenje nego uranjeno prijelomno jer je inteziteta kao menstruacija.Zanima me trebam li ovaj mjesec preskociti bijele pilule i nastaviti sa novim pakovanjem ili da pijem i bijele?

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju preskočite bijele i nastavite s novom kutijom.

veronika_24

Postovani,

hvala Vam na odgovorima.Koji je najcesci razlog zbog kojeg dolazi do uranjenog prijelomnog krvarenja?Pilule pijem na vrijeme,eventualno sa pola sata razlike.

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tijekom uzimanja pilula javlja se probojno krvarenje, a u pauzi prijelomno krvarenje. Probojna krvarenja nastaju zbog relativnog manjka hormona, a prijelomna zbog oduzimanja hormona.

kikky9

Srdačan pozdrav,

Danas sam umjesto 1 Yaz tbl popila 3.
Jedna iz redovnog blistera, a par sati poslije još dvije iz rezervnog blistera:/ ne pitajte zašto, prespavala sam vise od potrebnog (zamijenila dan za noc od ludog tempa) i vise nisam sigurna bila koliko sam već uzela.:/
Da sumiram- popila sam tri tablete.
Još imam tri preostale ružičaste u ovom blisteru. Od nedjelje sam na bijelim tabletama.
Jel da ovih idućih par dana pijem po 1 tbl neovisno sto sam danas 3 popila-preostale dane da pijem po jednu? Od nedjelje kad sam na pauzi smijem imati normalne odnose bez dodatne zaštite?

Puno hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem po jedne tablete.Ciklus će se skratiti, ali zaštita neće biti umanjena.

kikky9

Nisam sad skuzila. Danas sam na 22.dan popila 1 tbl još imam sutra i prekosutra po jednu i onda 4 dana bijelih tableta, tj tad ću dobiti menstruaciju.
Nisam razumjela kad kažete da će mi se ciklus skratiti. :/
Dal da pijem normalno do 24.dana po jednu tbl i onda 4 dana bijelih tbl pa novi blister?

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite s redovitim uzimanjem do 24. dana pa onda uzmite 4 placebo tablete. Mislio sam da ste uzeli viška tablete iz istog pakiranja, te da ih zbog toga ostalo manje do kraja. Ne može se ništa desiti.

kikky9

Lijep pozdrav,
U nedjelju mi je bio 1.dan bijele placebo Yaz tablete/ dakle- pauza. Na taj sam dan s deckom imala odnose i nismo koristili dodatnu zaštitu. Danas (srijeda) mi je posljednji dan pauze- 4.bijela tableta te od sutra krećem s novim blisterom.
U medjuvremenu sam vadila krv i imam nekakvu bakteriju, još nije definirana gdje u tijelu, i trebam početi piti Beloxim 500mg tbl antibiotik, od sutra počinjem novi blister pa imam 2 pitanja.

1.) utječu li antibiotici na odnos koji sam imala u nedjelju bez dodatne zaštite pod pauzom (jučer sam dobila menstruaciju)
2.) trebam Li koristiti dodatnu zaštitu sad krenem piti novi blister i ujedno i antibiotike?

Ali najviše me zanima mogu li antibiotici unatrag nekako djelovati na odnos (znam da je glupo pitanje možda) ali odnos sam imala na 1. Dan pauze bez dodatne zaštite i nakon tog dobila menstruaciju na 3. Dan. Dakle sto se tiče tog odnosa koji je bio u nedjelju, ako sutra krenem s antibioticima oni ne utječu na zaštićenost kod zadnjeg odnosa koji je bio?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Beloxim ne umanjuje učinkovitost zaštite, niti je to mogao učiniti retrogradno. Nema potrebe za dodatnom zaštitom.

kikky9

Cijenjeni Doktore,
Danas (četvrtak) sam započela s novim blisterom. Ponovno sam zbog smjena na poslu obrnula dan za noc:/ Ujutro sam rano popila 1. Tabletu s početka pakiranja, no Vise kasnije nisam bila sigurna jesam ili nisam popila pa sam oko podneva za svaki slučaj uzela 2. Iz rezervnog blistera i onda sam zaspala popodne i spletom glupih okolnosti treću tabletu iz rezervnog blistera popila oko 16h.
Dakle- tri tablete na prvi dan novog pakiranja:/
Da li od sutra (petak) nastavljam s po jednom tabletom i u koje vrijeme da ju pijem ako sam ovu treću nepotrebnu danas popila oko 16h. Trebam li ostati pri onom prvom vremenu da pijem ujutro oko 8, ili moram se sad držati vremena od 16h popodne kad sam popila ovu (treću nepotrbnu) tabletu?

Hoću li biti jednako zaštićena pri odnosima ako nastavim piti u jutarnjem terminu oko 8? Pokušavam skužiti kako tijelo pamti. Jel pamti da sam popila popodne oko 16h pa neće održavati zaštićenost ako nastavim s 1 tbl ujutro oko 8? Ako popijem samo tu jednu ujutro u 8 vrijedi li normalno zaštita do idućeg dana ujutro ? Ili moram i popodne još dodatnu popiti iz rezervnog blistera?

Uf. Cijeli elaborat. Ali hvala Vam na stručnosti i spremnosti da svakodnevno pomažete.

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta u vrijeme kada Vam to najviše odgovara. Uzimanjem viška tableta podiže se koncentracija hormona u krvi i time se ne smanjuje kontracepcijska zaštita, ali to nije dobro za organizam. Od par tableta ne može se ništa dogoditi, ali pokušajte svakodnevno uzimati po jednu tabletu.

veronika_24

Postovani,

pijem pilule yaz 3 mjeseca i ovaj sam mjesec dobila menstruaciju na 16.aktivnoj piluli bas kao i prethodni mjesec.Zanima me da li pricekam jos neko vrijeme da se tijelo navikne ili je bolje da pređem na neke druge pilule?Ove pilule sam koristila 4 godine prije trudnoce i odgovarale su mi,a sad ih ponovno uzimam 2 mjeseca nakon poroda i izgleda da mi vise ne odgovaraju.

Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju, što je česta nuspojava u početku uzimanja oralnih kontraceptiva. Ono uglavnom prestaje nakon 3 do 4 mjeseca. Pričekajte još malo, pa ukoliko bi se krvarenje ponavljalo pređite na druge tablete.

Lejla22

Poštovani, pijem yaz već dvije godine a s novim blisterom trebala sam poceti danas. Spletom okolnosti nisam uspjela nabaviti novi recept te ga mogu dobiti tek u pon. Moje pitanje je mogu li u pon uzeti prvu tabletu novog blistera ili da preskocim ovaj mjesec i pocnem piti za 28 dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, s tabletama možete početi u ponedjeljak, samo što u tom slučaju postoji mogućnost smanjene učinkovitosti zaštite tijekom prvih tjedan dana uzimanja. Savjetujem dodatnu kontracepciju u prvom tjednu.