Kontracepcija

Menstruacija prije vremena

Sur123

Postovani,
Prvi je mjesec kako pijem antibebi pilule. Nisam imala nikakve probleme, samo blaga nadutost i otecenost grudi te spotting prva dva tjedna. Pijem ih 24 dana plus 4 placebo. Danas je 24 dan te bih navecer trebala popiti prvu placebo pilulu. Uzimala sam ih svaki dan navrijeme s odmakom od 1 ili dva sata. Doslo je do ejakulacije tokom odnosa. Ujutro kad sam otisla na wc prilikom brisanja vidjela sam krv poput prvog dana menstruacije. Da li je mogucnost trudnoce u slucaju ili se moje tijelo sam privikava s obzirom da sam citala kako zene znaju i na pilulama dobiti uranjeno ili uopce ne dobiti? Briga je velika stoga Vas moim na povratne informacije. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da ste redovito uzimali pilule ne postoji mogućnost trudnoće. Kod žena koje koriste oralnu kontracepciju menstruacija ponekad može izostati.

Sur123

Postovani,
Dali je moguce da se ponovno menstruscina javlja drugi mjesecnuzimanja pilula na 24. dan, tocnije zadnji dan prije uzimanja 4 placebo tablete? To mi se desilo i prosli mjesec te je trajalo 2 dana.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o probojnom krvarenju. Pričekajte menstruaciju.

barbara200

Poštovani, imam 27god,163cm i 50kg. Vec 3 godine imam iscjedak kao produzena menstruacija dok ne prođe ovulacija,ponekad je u vidu smeđeg iscjetka a ponekad jako žut. Ciklus je 27-32 dana,rodila sam prije 2 god,normalno začela. Uzv,brisevi i papa test uredni,hormoni, prolaktin 348, lh 3.4, estradiol 0.160, testosteron 1.70. Ja uistinu vise ne znam kud da krenem, posto je sve uredu. Jedino misljenje je da imam ipak prenizak estradiol za svoje godine iako je u granici normale. Molim vase misljenje? Hvala puno!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možda se radi o produljenoj funkciji žutog tijela, tj. produljenom djelovanju progesterona, zbog čega se nastavlja krvarenje i nakon menstruacije. Takvo stanje se može liječiti primjenom gestagena (Duphaston 2x1) u drugog fazi ciklusa.

barbara200

Poštovani je li moguće uz produljeno djelovanje žutog tijela imati ovulaciju? Pošto imam ovulaciju, boli me jajnik i vidim po iscjetku.

Ivo Balenović, dr. med.

Žuto tijelo nastaje samo nakon ovulacije, Dakle, mora doći do ovulacije da bi nastalo žuto tijelo.