Kontracepcija

PCOS

NIna

Zanima me koliko je moguce da cu imati problema sa zacecem ako imam PCOS?

doc. dr. sc. Branko Radaković

Ukoliko imate neredovit ciklus što često ide uz PCOS može biti problema kada budete željeli zanjeti. No, ako ste u dobrim rukama danas se sve to može riješiti.

miiia

Postovana doktorice, zanima me da li su pretilost, povisena razina muskih hormona i pojacana dlakavost "obavezni" simptomi koji prate bolest PCOS?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne. Po najnovijim svjetskim preporukama, sindrom policističnih jajnika se dijagnosticira ako postoje slijedeća dva simptoma:
1. neredovite menstruacije i/ili policistični jajnici na ultrazvuku
2. pojačana dlakavost (akne) i/ili povišena razina muških spolnih hormona u krvi (povišen ukupni testosteron, slobodni testosteron, ili indeks slobodnih androgena - FAI).
Mora postojati bar jedan nalaz u svakoj od obje kategorije, pa postoji više oblika PCOS-a: naprimjer žene sa policističnim jajnicima na ultrazvuku ali redovnim menstruacijama, i povišenim androgenima ali bez dlakavosti i akni, one su obično mršave.
Pretilost je tu samo usputni nalaz, jer takve žene su sklone pretilosti.

miiia

Meni je jos od doba puberteta, na osnovu ultrazvucne slike i laboratorijskih nalaza (povisena razina LH, ostali nalazi hormona bili su u granicama normale) dijagnosticiran PCOS. Imam neredovite menstruacije i ultrazvucnu sliku PCOS.
Nisam pretila, nemam pojacanu dlakavost, niti visak muskih hormona.
Da li se ipak mogu nadati drugoj dijagnozi?
Hvala mnogo.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Definitivno možete - gore su navedeni točni kriteriji. Dakle, samo ona 3 hormona koja sam navela se računaju u dijegnozu LH se više ne računa. Po tome, vi zadovoljavate samo jedan kriterij, onaj prvi, drugog nema, dakle nemate sindrom. Što je definitivno dobra vijest za vašu budućnost. Naravno, trebalo bi ponoviti hormone nakon perioda od oko 3 mjeseca bez pilula da budemo sigurni.

la-la

Doktorice, vidim da ste već nekome odgovorili na slično ptanje kao što je ovo moje, ali mene zanima da li je pravilo da žene s policističnim jajanicima imaju problema sa začećem, tj. da li je sigurno da ću jedog dana kada poželim imati dijete imati problem? Moj zaručnik se boji da nećemo moći imati djece i onda sam i ja upašena...hvala...

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Naravno da nije pravilo, ponavljam ono što sam već jednom rekla - u vrijeme ovulacije vi imate jednake šanse za trudnoću kao i žena koja nema PCOS.

la-la

Da, samo stvar je u tome što mi koji imamo policistične jajnike baš i nemamo ovulaciju ili imamo ju jako rijetko...evo ja npr.nisam dobila mjesečnicu cijeli 4.mjesec i cijeli 5 što znači da nije bilo ovulacije. Da mi je ciklus 28-30 dana kako bi inače trebalo biti, dobila bih 23.4. i 15.4.sam bila kod ginekologa i kaže mi da još tada nije bilo ni do ovulacije došlo i tada mi je otkrila pcos i rekla da pijem diane 35 kada dobijem mjesečnicu i još ništa....2 mjeseca ništa...

Da li postoje nekakve tablete koje izazivaju krvarenje, tj. da li ja mogu popiti nekave tableta da u kratkom vremenu dobijem mjesečnicu i da počnem piti diane jer me ovo izluđuje...hvala...

la-la

Evo, odgovorit ću sama na svoje pitanje jer sam upravo stigla od doktorice. Dobila sam dabrostone da pijem 2 puta po 1 tabletu 8 dana i da bih trebala dobiti mjesečnicu poslije zadnje popijene tablete. Mene sada zanima da li čim dobiujem mjesečnicu mogu početi piti diane 35...Nema nikakve veze što sam pila dobrostone i što odmah iza njih počinjem s dianama? Hvala...

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Možete, počnite Diane prvog dana krvarenja.

la-la

ok, hvala...samo još jedno pitanje...pošto pijem dabrostone 8 dana da li je moguće da dobijem mjesečnicu 4 ili peti dan ili bilo koji dan dok ih pijem i da li onda prestajem s dabrostonima bez obzira što ih nisam do kraja popila i krećem na diane?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da

la-la

Doktorice da li je moguće da me već nakon 2 tablete dabrostone boli u donjem dijelu trbuha? da li je to normalna pojava? I sinoć sam tabletu popila u 8, a povraćala sam u 10, da li je tableta ostala?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ostala je, i moguće je da vas boli, Dabroston nije najugodniji lijek.

darija85

Postovani dijagnosticirani su mi pcos, pijem trenutno Belara kontracepciju i Glucophage od 850 mg jednom dnevno.Pijem Belaru 5 mjeseci ali unazad 2 mjeseca imam krvarenje svakih 14 dana. 3 dan menstruacije su mi vadjeni hormoni
estradiol 38.1 ng/L
LH 5,6 IU/L
Fsh 8.1 IU/L
Prolaktin 162.60 uIU/ml
Testosteron ukupni 0.13 ug/L
DHEA-S 151,7 ug/dl
AMH( antimulerov hormon) 2.77 ng/ml
glukoza nataste 5.0 mmol/L
inzulin nataste 11.90 uIU/ml
glukoza 2 h nakon jela 6.10 mmol/L
izulin 2 h nakon jela 43.20 uIU/L.
Imam 34 godinei do zadnjih godinu dana nisam imala problema sa mestruacijom .

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti hormona pod terapijom su u granici normale. Savjetujem ginekološki pregled, te testove koagulacije krvi.