Kontracepcija

Miom i kontracepcija

Silence777

Na zadnjem pregledu otkriven mi je dobrocudni miom na maternici, velicine 2cm. Doktor mi je rekao kako uzimanjem pilula moze jos vise rasti,ali ostavlja meni na izbor dali da ih i dalje pijem ili ne. Koja je Vasa preporuka?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Teško pitanje, ovisi o mnogo faktora. Ovo kaže službena medicina: rizik za rast mioma povećavaju debljina, nuliparitet (kad žena nije rodila), a oralni kontraceptivi i injekcijski kontraceptivi smanjuju rizik POJAVE mioma u usporedbi sa ženama koje ih nikada nisu koristile - što je za vas kasno. Što se tiče upotrebe u žena koje već imaju miome, sve ovisi o tome kakve receptore (za estrogene i gestagene) ima miom, što ne možemo znati, o čemu ovisi da li će rasti ili ne. Osobno, u mojoj praksi, vidjela sam i jedno i drugo, i da rastu i da stoje. Ako ste rađali, bolja opcija za vas bila bi Mirena, ona često smanji male miome. Ako niste, razmislite, i sretno. U svakom slučaju kontrole svaka 3 mjeseca.