Kontracepcija

Neplodni dani?

daisy11

Poštovani kolega,
Imam jedno pitanje.
Naime jučer sam imala nezaštićeni odnos sa parternom te je došlo do ejakulacije na 26. Dan ciklusa. Ciklusi su redoviti a kreću se između 30-32 dana. Moje pitanje je, s obzirom da nemam nikakve naznake PMS-a (bolovi u grudima) da li je ikako moguće da su to bili plodni dani (makar pažljivo pratim ciklus putem aplikacije) i koje su šanse za trudnoću?
Zahvaljujem se na odgovoru,
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, tako da ne postoji mogućnost trudnoće.

daisy11

Zahvaljujem vam se na odgovoru,
nadovezala bih se ako je moguće na ovu temu vezano za kontracepcijsku metodu odnosno točnije bakrenu spiralu pa me zanima s obzirom da sam ju razmatrala kao k.metodu, da li je u mojem slučaju ( s obzirom na cin 1 koji je prešao u lakšu metaplaziju bez prodiranja u dublji sloj ep stanica ali zbog prisutne HPV infekcije-tipizacijom su otkriiveni visokorizični sojevi) je kontradiktorno korištenje gore navedenu metodu ?

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju spirala nije preporučljiva. Prije postavljanja spirale papa test mora biti uredan.

Lala1998

Postovani, imala sam zadnju menstruaciju 21.1., ovulacija mi je trebala biti Negdje 4.2., odnos sam imala jucer 11.2. Bez zastite, da li postoji mogucnost da ostanem trudna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana i ne postoji mogućnost trudnoće.

Orhideja100

Poštovani, dečko i ja smo se zadovoljavali on mene prstima samo povrsinski najvise 3 cm, a ja sam njega rukama jucer, 23.4. Zanima nas postoji li mogucnost trudnoce i ima li potreba za tabletom za dan poslije u slucaju da je na njegovim prstima ostalo ejakulata nakon sto mi je ejakulirao po gornjem dijelu tijela maramicama me je pocistio (ne detaljno svoje ruke ali po prstima je proslo vise vlaznih maramica dok mi ih je dodavao i brisao me i nakon par minuta su bili relativno suhi) i onda me je krenuo zadovoljavati, što znači da je tijekom tog brisanja vjerovatno maknuo veci broj ejakulata sa svojih prstiju, a i pročitali smo da je za oplodnju potrebna određena koncentracija ejakulata da bi došlo do oplodnje, što smatramo da u našem slučaju je nije bilo nakon maramica, imao je potpuno suhe ruke. Zadnjih par ciklusa su mi točni u dan datumi su: 2.1, 1.2, 31.3. Što znači da ciklus traje 30 dana. Prema menstrualnom kalendaru dan kada se je to dogodilo spada u neplodne dane. Imam bolne ovulacije i vidljiv iscjedak što sam primjetila oko 12.4. i mučili su me povremeni bolovi u donjem dijelu trbuha kao i obično. Kroz sljedeca 3 dana očekujem menstruaciju, i već imam lagane bolove u trbuhu kao i inače kada ju isčekujem, krenuo mali gusti bijeli iscjedak isto kao i inače pred menstruaciju, ne rastezljiv i obilan kao tijekom plodnih dana. Imamo li razloga za brigu? Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mogućnost da na opisani način dođe do trudnoće je samo teorija, gotovo ravna nuli. Osim toga sve se to desilo u vrijeme neplodnih dana, tako da ne postoji nikakva mogućnost trudnoće.

Ivona2403

Poštovani, pijem Logest tablete redovito u isto vrijeme vec 3 godine, zadnja menstruacija je bila 29.6 i spolni odnos s prekinutim snosajem 4.7., popila sam se tablete prije odnosa i nakon redovito, ipak se brinem zbog moguce trudnoce, imam li razloga?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da uzimate oralne kontraceptive ne postoji nikakva mogućnost trudnoće.