Kontracepcija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 4072 | Broj poruka: 47814

anonymous

Ivo Balenović, dr. med.

Dom zdravlja KZŽ
Krapina, Mirka Crkvenca 1


Neredovite menstruacije nakon prekida upotrebe kontraceptivnih pilula


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

Tiinaaa

20.08.2019. 18:15

Izvinite ako pisem na pogresnoj temi.Moja situacija je sleeca:pila sam kontraceptivne pilule 2.5 godine.Prekinula sam sa tabletama u maju mesecu,tacnije krajem maja. Poslednji odmos imala sam 05.05.2019,menstruaciju dobila 27.05.2019.i tada prekinula sa pilulama. Zatim 25.06.2019 dobila mens,onda 19.07.2019 menstruaciju,i sada ovog meseca jos nisa dobila a vec je 20.08.2019. Bila sam juce na pregledu kod ginekologa,uradio mi ultrazvuk i kaze da vidi nesto u materici sto lici na trudnocu,zatim uradila test tu kod gin.test negativan. Onda kaze da mozda moze da bude krvi ugrusak ili neki polip ili ne zna ni sama sta. Mene interesuje kako je moguca trudnoca kad je moj poslednji odnos bio 05.05.2019,i nakon odnosa imala menstruaciju redovno sve do ovog meseca,i sta je to nesto u materici sto je njoj licilo na trudnocu,alji ne trudnocu staru 3 meseca,nego taj jedan mesec sto mi kasni mens.nista mi nije jasno.ne znam sta da radim.Dala mije tablete Primolut nor 2×1 10 dana.koji je vas savet i vase misljenje.hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

21.08.2019. 12:35

Poštovana, prema svemu što ste naveli ne radi se o trudnoći. Teško mi je bez uvida u nalaz komentirati uzv. Dobili ste terapiju kojom će se potaknuti menstruacija. Nakon menstruacije potrebno je učiniti kontrolni uzv.

Tiinaaa

21.08.2019. 12:35

I zaboravila da naglasim da mi je ciklus i pre upotrebe pilula bio 28 dana i za vreme koriscenja. Da li je moguce da mi kasni zbog prestanka upotrebe pilula povezano sa hormonima,ili??

Ivo Balenović, dr. med.

22.08.2019. 14:40

Nakon prestanka uzimanja oralnih kontraceptiva menstruacija može izostati. U pravilu unutra dva do tri mjeseca nakon prestanka, ciklus se regulira.

mivan0525

20.10.2019. 17:20

Poštovani,
Prije otprilike pola godine sam prestala uzimati pilule, a prije nego sto sam ih koristila imala sam neredovite cikluse.
Nakon toga sam menstruaciju dobivala redovno do kolovoza kada je bila zadnja od 26.8.-1.9.
Nekoliko puta u periodu od 15.9. Do 7.10. sam imala odnose, neke s kondomom, neke prekinutim snošajem (zadnji je bio 7.10. prekinutim snošajem). Budući da je prošlo već poprilično puno vremena od zadnje mjesečnice, napravila sam tri testa za trudnoću u razmacima od nekoliko dana, a posljednji je bio danas popodne i svi su bili negativni (ne znam jesam li trebala čekati još koji dan). Budući da studiram u drugom gradu, vrlo mi je teško dogovoriti termin sa svojim ginekologom, a i iz nekih osobnih razloga ne volim ići kod njega, trenutno sam u procesu traženja ili privatnog ili ginekologa preko HZZO-a koji će sa sigurnošću moći utvrditi razlog izostajanja moje mjesečnice. No dok to ne realiziram, htjela sam vas pitati koliko je moguće da je razlog izostanka moje mjesečnice prestanak uzimanja pilula, odnosno je li moguće da se radi o trudnoći (ako je do nje došlo 7.10.)?
Unaprijed vam hvala

Ivo Balenović, dr. med.

21.10.2019. 18:45

Poštovana, ne radi se o trudnoći. Obzirom na vrijeme proteklo od odnosa, test bi to pokazao. Savjetujem da uradite hormonsku analizu. Hormonski disbalans je razlog neredovitih ciklusa.