Kontracepcija

odgoda/zastita

penny

Ovaj mjesec ( zbog odgode mjesecnice ) planiram nastaviti piti sljedecu kutiju ''yasmina'' bez sedmodnevne pauze.
Dakle, tek nakon dvije kutije napraviti pauzu ( i dalje normalno nastaviti piti ).
Hoce li to poremetiti kontraceptivnu ucinkovitost tableta? Trebam li koristiti dodatnu zastitu? I ako da, do kad?

Hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Kontraceptivna djelotvornost se smanji ukoliko popijete manje tableta nego trebate (kod zaboravljanja tbl, duže pauze i sl). Ukoliko popijete više tableta nego treba, kako vi planirate, kontraceptivna djelotvornost nije smanjena.