Kontracepcija

papa test da ili ne?

Postovana doktorice,

Na posljednjem ginekoloskom pregledu bila sam prije oko 3 mjeseca, tada mi je ginekologinja prepisala Diane35(zbog policisticnih jajnika) i ja imam osjecaj da se stanje malo poboljsava. Doktorica je rekla da za tri mjeseca tj nakon tri mjeseca koristenja tableta dodjem na ponovni pregled.
Ono sto mene interesuje je slijedece....

Kada sam bila kod doktorice posljednji prije toga nisam imala nikada polne odnose, u medjuvremenu u ova tri mjeseca ja sam spavala sa deckom.
Nisam planirala to reci doktorici ako me ne pita (ne znam zasto jednostavno nisam) ali znam da su mojim drugaricama nedugo nakon prvog spolnog odnosa radili papa test.
Da li ja sada trebam reci doktorici da sam imala odnose i raditi papa test ili to i nije neophodno?

Koliko je po Vama obavezan papa test?

Unaprijed zahvalna
Mila

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da, trebate napraviti PAPA test jer je neophodan u spolno aktivnih žena. Nemate se čega u vezi toga bojati.