Kontracepcija

Pilule

Mandyyyy

Postovanje
Kolike su Šanse ako Zena od skoro 37 godina zaboravi Pilulu da dodje do Ovulacije??
Pije ih vec preko godinu dana.
Hvala vam Puno
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Samo teoretske, i to samo ako je zaboravljena u prvih tjedan dana.

Mandyyyy

Hvala vam puno na odgovoru
Ne zaboravila je popiti pilulu u trecem
Tjednu.
I da vas pitam jos nesta ako sam malo ostetila foliju od pakovanja kad sam vadila pilulu, da li smeta ako udje zdrak ili nema veze?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Zrak nema nikakvog utjecaja. Zaboravljena pilula u trećem tjednu sigurno neće imati utjecaja na djelotvornost zaštite.

Mandyyyy

Hvala vam puno na odgovoru i sto se sebi uzeli vremena.
Lijepo pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

GoranaS

Dobar dan doktore. Smijem li na svoju ruku poceri piti Logest tablete, bez izvadjenih nalaza?

Ivo Balenović, dr. med.

Možete, ali ipak preporučujem da uradite nalaze kada budete u mogućnosti.

GoranaS

Hvala. Nekad sam ranije od ginekologa dobila da pijem Yasmin, ali mi nisu odgovarale jer sam imala mucnine i blago krvarenje svaki dan.

Kolilo sam procitala, Logest spadaju medju najmanje rizicne, zar ne? Imam 37 godina.

Ivo Balenović, dr. med.

Logest spada u niskodozažne kontraceptive, (sadrži 0,02 mg etinilestradiola) s vrlo malo mogućih nuspojava. No, ukoliko se javi koja od nuspojava, treba prekinuti s uzimanjem tableta.

Noranora

Poštovanje, išla sam na ultrazvuk abdomena iz nekih drugih razloga, sve je ok, ali imam folikularne ciste na jajnicima, pa me zanima je li to normalno obzirom na to da sam već gotovo godinu dana na oralnoj kontracepciji? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, folikularne ciste nastaju kad izostane ovulacija, tj. ne izbaci se jajna stanica. Kontraceptivi uzrokuju zastoj u sazrijevanju folikula i sprječavaju ovulaciju, tako da je to nuspojava kontraceptiva.

nady97

Poštovani,

Pijem Diane 35 već dugo. Prije otprilike mjesec dana sam imala bol u grlu,začepljen nos i otežano disanje zbog alergije koja mi se pojavila tek sad prije nisam imala nikakve alergije. Primala sam injekcije 4 dana za redom, a to su Synopen 20 mg/2 ml, Dexason, Calcimusc 100 mg/ml, Kenalog 40 mg/ml. Nakon toga sam bila puno bolje i otišla sam na kontrolu gdje mi je lječnica rekla da dođem primiti još jednu injekciju Kenalog 40 mg/ml ukoliko počnem kihati ali da tad ne smijem imati ciklus. Ovih dana je počelo kihanje pa bih trebala primiti tu injekciju.
Zanima me da li ta injekcija može uticati na moje uzimanje Diane 35 i na moje stanje sa policističnim jajnicima? Lječnica je naglasila da ne smijem imati ciklus kad budem primala tu dozu Kenaloga.

Hvala,
Srdačan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to neće utjecati na djelotvornost pilula niti na Vaše stanje.