Kontracepcija

Pilule i drugi lijekovi

Spavalica-G1

Postovani,
Nedavno mi je zbog zelucanih problema prepisan lijek zipantola 40 mg, medjutim godinama koristim kontracepcijske pilule axira 35 te sam nedavno imala nezasticen odnos s deckom. Postoji li mogucnost da je lijek smanjio djelovanje kontracepcijskih pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lijek nije umanjio djelotvornost kontraceptiva.

Monari

Poštovani, korisim kontracepcijske pilule Axira 35 vec 3 g. Trenutno uz kontracepciju pijem Imunosal kapsule za imunitet. Zanima me umanjuju li Imunosal kapsule djelotvornost kontracepcije? Odnosno umanjuju li zaštitu od neželjene trudnoce?
Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Imunosal kapsule ne utječu na učinak kontraceptiva.

Crveni cvjetic

Poštovana,

Zanima me umanjuje li ekstrakt sjemenki grejpa učinak kontracepcijskih tableta? Trenutno pijem Dayllette i počela bih uzimati Citrofit kapi, a negdje sam pročitala da grejp (i velika doza vitamina C) smanjuje učinkovitost kontracepcijskih pilula, pa me zanima da li je to točno?

Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, grejp ne utječe na kontracepciju.

Jelena133

Poštovani zbog upale mokraćnih kanala pijem 2×2 Bactrim, i sad ne znam jel to utiče na dejstvo pilule? Ja trenutno pijem placebo pilule i u sredu(sutra) krećem novu kutiju a Bactrim pijem još samo danas, pa me zanima zbog buduće zaštite i nove kutije šta mi je činiti. Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Bactrim nema djelovanja na učinkovitost kontracepcijske zaštite. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta.

brankica1209

Poštovani,
pijem kontraceptivne pilule yaz tek 2 nedelje, pila sam ih uredno i na vreme do sada. Zbog kandide doktorka mi je prepisala Diflucan kapsule 150 mg. Da li ovaj lek utiče na dejstvo kontracepcije i da li sam podjednako zaštićena?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, diflucan neće smanjiti učinak kontraceptiva.

Anastasija543

Poštovani, da li hrana utiče na pilule za kontacepciju? Bila sam na proslavi i u toku večeranja sam uzela tabletu i nastavila da jedem, da li može da utiče to na apsorpciju leka?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hrana neće smanjiti apsorpciju lijeka.

Ivkica111

Poštovani,
Pijem tablete Estal. Zbog gljivice na noktu 1.4. počela sam piti tablete Itrakonazol, 2 tablete 2 puta dnevno. Sutra mi je zadnji dan.
Zanima me smanjuje li navedeni lijek učinak kontracepcijskih pilula?
Unaprijed zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontraceptivni učinak nije smanjen zbog lijeka.

Medicus123

Poštovani.
Utječu li tablete Kolagena na djelotvornost kontracepcijskih pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tablete kolagena ne utječu na učinak kontraceptiva.

Anastasija543

Poštovani, zbog hemoroida sam uzela mast sa kantarionom i mažem na regiji gde su hemoroidi unutar i spolja, da li može uticati na kontracepciju? Pijem daylette

Anastasija543

Poštovani, samo da se nadovežem, na 11 tableti, sat i po posle popijene pilule sam namazala mast od kantariona na hemoroide, i jutros, pošto sam tek tad skontala da je od kantariona taj mast/melem, prestaću sa korišćenjem, zanima me pošto večeras pijem 12u tabletu, a sa dečkom ću se videti za 5 dana da li treba dodatna zaštita

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mast neće smanjiti djelotvornost zaštite. Nije potrebna dodatna kontracepcija.

Anastasija543

Poštovani,
Počela sam da pijem lekove za šećer u krvi tj insulin, glucophage, i imam užasne tegobe.
Danas sam u 19h popila pilulu za kontracepciju i otišla kod drugarice u drugi grad, zatim sam popila u 20:30h tablete tj glucophage i onda je proliv nastupio u 22h, pošto apoteke ne rade jer se slavi Božić, drugaricina sestra mi je dala dodatnu tabletu Yazz, a ja inače pijem Daylette, koja je po istom principu i ista doza hormona, da li sam dobro postupila što sam popila dodatnu?