Kontracepcija

Pilule i drugi lijekovi

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta se uspjela resorbirati, ali neće se ništa loše desiti buduću da ste popili još jednu.

Anastasija543

Poštovani, zbog pojave kandide a i uvećanog holesterola preporučeno mi je da ojačam imunitet i da pijem mineral Zeolit, zanima me da li Zeolit može da utiče na pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema utjecaja.

Martina.tina112

Postovani lijep pozdrav, molim vas pomoc i informacije.

Pijem adexa pilule vec duze vrijeme, 5 godina ako ne i vise. Nije bilo problema. Posto sam ja panicar pa zelim se samo informirati da se bezveze ne zamaram.

Pocela sam piti magnezij kao dodatak prehranj jer sam krenula trenirati. Imam ostecenu hrskavicu pa mi je doktorica rekla da pocnem piti arthryl (glukozamin sulfat). U uputama ne pise nista u vezi kontracepcija pa vas molim savjet.

Utjecu li magnezij i arthryl na ucinkovitost kontracepcije?

Hvala vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, navedeni preparati nemaju utjecaja na kontraceptive.

nady97

Poštovani,
Pijem Diane 35 već duže vrijeme, prošli ponedjeljak sam imala nezaštićen odnos. Jučer sam počela piti antibiotik Ospen 1500 zbog jake upale grla i pročitala sam da ovaj antibiotik može smanjiti pouzdanost kontracepcijskih pilula. Zanima me da li može doći do trudnoće? Prošlo je 7 dana od tog odnosa i onda sam počela piti Ospen.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antibiotik nije smanjio učinkovitost zaštite. U slučajevima kada antibiotik uzrokuje povraćanje/proljev može doći do smanjena učinkovitosti.

GoranaS

Postovani doktore, da li se uz Byol smije piti Logest? Dobila sam stalnu terapiju da pijem Byol. U uputstvu za Byol nisam nista nasla.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, lijekovi neće utjecati na kontracepcijsku učinkovitost.

GoranaS

Postovani, hvala puno na odgovoru.

Obzirom da su mi poviseni holesterol i trigliceridi, dobila sam da pijem Rosix naredna 2 mjeseca dok ne ponovim nalaze. Odlucila sam da pauziram sa Logestom u tom periodu, posto sam procitala da postoje kontraindikacije Rosixa sa pilulama.

Da li sam ispravno postupila ili sam mogla nastaviti i sa Logestom?

Ivo Balenović, dr. med.

Rosix ima utjecaja na kontraceptive ali na način da povećava njihovu koncentraciju u krvi.

GoranaS

Postovani, hvala puno. Znaci ako sam dobro razumjela, ako pijem istovremeno Logest, Byol i Rosix, sigurna sam od trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je.