Kontracepcija

pilule i povisen holesterol

miiia

Postovana doktorice,
kontracepcijske pilule Yasmin pijem godinu i pol dana. Redovnom kontrolom krvi utvrdjen mi je povisen nivo holesterola koji iznosi 5,57 (na nalazu pise da je gornja granica 5.3). Trigliceridi su na donjoj granici. Nemam problema sa povisenom tjelesnom tezinom. Planiram da promijenim rezim ishrane i da pocnem sa koristenjem cajeva i kapi protiv povisenog holesterola. Molim Vas za savjet da li da i dalje nastavim sa uzimanjem pilula? Hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da, povišen kolesterol nije kontraindikacija za uzimanje kontraceptiva.

maja m

Postovanje,
imam 23 godine, 56 kg, 1.66 m, aktivno se bavim sportom. Zadnje pretrage krvi ukazuju na povisen kolesterol (5), od ljekova uzimam samo kontraceptiv YASMIN,zadnje 3 godine. U obitelji nema osoba koje imaju problema s povisenim kolesterolom.

Interesira me ima li to kakve veze sa kontraceptivima, ili je to rezultat moje ishrane?
Sto bi trebala poduzeti vezano za problem,i trebam li se obratiti ljecniku opce medicine, s obzirom da sam pretrage krvi radila u sklopu ginekoloskih pretraga.

Hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pa 5 nije baš neki dramatično povišeni kolesterol, i vjerojatno je posljedica povremene pizze, čevapa, kroasana i sličnih nezravih stvari happy. Dakle, vrlo vjerojatno način prehrane.

pipirella

Poštovana doktorice
pijem Triquilar 6 god.Nemam nikakvih subjektivnh problema. prije prvog uzimanja sam napravila krvnu sliku koja je bila odlična no na zadnjoj se vidi da mi je kolesterol 5,4; trigliceridi 2,53; HDL kolesterol 1.04 i LDL 3,2. tri dana prija vađenja krvi nisam jela masno i jaja. Ginekolog me uputio doktorici opće prakse da s njom vidim što da poduzmemo u vezi toga. S obzirom da sam pušač i imam 29 godina zanima me vaše mišljenje o ovom nalazu i koliko je ozbiljna opasnost pušenja uz uzimanje oralne kontracepcije. Također mi je doktor preporučio ukoliko se odlučim za trudnoću da prestanem sa Triquilarom cca 6mj ranije.

Hvala na odgovoru

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vaši nalazi su moguće i posljedica pušenja, tako da u dogovoru sa svojim liječnikom trebate odlučiti koliko su vam ti nalazi važni i trebati li prekinuti sa pilulama ili pušenjem da vidite u čemu je problem. Međutim, za prestanak pijenja pilula 6 mjeseci prije planirane trudnoće nije u pravu, jer smijete zanijeti odmah. Pročitajte temu Obavezno pročitati.

Karen

Poštovana doktorice,

na zadnjem vađenju krvi, imala sam nepravilne vrijednosti sedimentacije (17), kolesterola (6,2) UIBC 62,1 mikromola/L i postotak zasićenosti željezom 13,7 %. Možete mi pojasniti ima li ovo veze sa yasminom (pijem ga 1,5 godinu), trebam li promijeniti pilule ili mogu nastaviti uzimati iste? imam 23 godine, dobrog sam zdravlja. hranim se normalno.
Ostali parametri su bili u granicama normale.
Hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Možete ih nastaviti piti, ovo nisu značajne promjene. Malo smanjite junk food happy

Anastasija543

Poštovani, ne znam kome da se obratim jer su doktori u studentskoj poliklinici ne upućeni u kontracepciju i povezanost sa drugim stvarima. Naime, imam povišen holesterol ukupni 6,75 (gornja granica 5,2) trigliceridi 1,88 (granica gornja 1,7) hdl 2,58 gornja granica 2,28, sve ostalo normalno.
Prestala sam pušiti pre 7 dana, posle skoro 6godina, mama mi ima povišen holesterol a ja imam 21 godinu zdravo se hranim imam 49kg na 160cm i pijem daylette 2 godine. Ovo sam proverila sa nalazima krvne slike, zanima me šta mi savetujete, da li moram prestati sa kontracepcijom koju pijem zbog insulinske rezistencije i PCOS? Da či treba da radim D dimer i neke nalaze za tromb?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, povišena razina kolesterola može biti genetska ili povezana uz vrstu prehrane. Kontraceptivi nisu kontraindicirani kod hiperlipidemije (povišenog kolesterola), niti je uzrokuju.

Anastasija543

Poštovani, hvala Vam na odgovoru, zanima me ako su ipak daylette uticale na povećanu masnoću u krvi, da li bi promenom tableta to moglo da se reguliše? Da li možete da mi preporučite neke a da manje utiču na lipidni status ako je to ikako moguće.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako su tablete uzrokovale povišenje masnoća (iako je tu najvažniji genetski i čimbenik prehrane), onda bi se promjenom stanje trebalo popraviti. Kontraceptivi treće i četvrte generacije pojačavaju povoljni učinak estradiola na metabolizam masnoća u odnosu na kontraceptive druge generacije.

Anastasija543

Poštovani, posle tri meseca rigorozne ishrane holesterol je ostao povećan i engokrinolog savetuje posetu kod ginekologa i promenu kontracepcijskih tableta. Pijem Daylette, možete li mi dati savte koje da promenim, da bih čula više mišljenja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontraceptivi nisu uzrok povišenih vrijednosti kolesterola, ali možete pokušati s tabletama Naelia. One sadrže niže doze estrogena (0,15) i imaju u svom sastavu gestoden - gestagen 3. generacije koji ne bi trebao imati nikakvog utjecaja na porast masnoća.