Kontracepcija

pilule i pv

milena11

Poštovana doktorice!

imam 18 godina, i prilikom pregleda ustanovljeno mi je da imam policističke jajnike. imam godinama poblema s ciklusom, aknama i krvarenjem. doktorica mi je prepisala diane 35 koje sam pila 3 mjeseca, uz neke nuspojave. sada sam počela piti Yaz. problem je u tome da mi ne valja krvni nalaz, imam prilično povišene bilirubine (iznad 30) i protrombinsko vrijeme mi je 1.03, 83% (radila sam više nalaza u razmaku mjesec,dva). doktorica mi je zbog toga prepisala Yaz, jer su najslabije, i rekla je ako će mi padati PV da neću smjeti piti više tablete.
mene zanima kako taj smanjeni PV utječe na krvne ugruške vezano uz tablete? i što ako neću smjeti piti tablete, kako ću liječiti pcos?

unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pročitajte molim vas ove članke ispod, u vezi tromboze i embolije. Produženo protrombinsko vrijeme u tom nam smislu ništa ne govori - dapače obrnuto, eventualni problem bi bio da je skraćeno. Zato mislim da smijete pitipilule bez straha.

Poštovana,
s obzirom da sam htjela početi koristiti kontracepciju, obavila sam laboratorijske pretrage
po naputku ginekologa.
Rezultati su pokazali:
bilirubin 26
protrombinsko vrijeme 0.53 i 1.45 INR
HDL kolesterol 1.06 (LDL je normalan i ukupan kolesterol također)
VLDL 0.55

Ostalo je sve normalno. Zanima me zapravo, što znači moja vrijednost protrombisnkog vremena, s
obzirom da je jedna manja od normalnog, a druga veća, i da li ću smijeti uzimati kontracepcijske pilule?

Zahvaljujem na odgovoru, pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, prije počinjanja uzimanja pilula savjetujem i dodatne koagulacijske pretrage(fibrinogen, antitrombin III..)Konzultirajte svog ginekologa.

la_la_22

Postovani,
pijem Cilest vec nekih godinu ipo i sve mi je u redu sa krvnom slikom , PV mi je 1,26, a INR 0,86. Jedino mi je fibrinogen-aktivnost 4,7 sto je poviseno po ovim intervalima koji su navedeni, ali trenutno imam neku prehladu/ upalu grla, sinusa/ pa me zanima da li to moze biti od toga i trebam li se brinuti?

Nataša Šemnički, dr. med.

la_la_22 ,

fibrinogen može biti povišen i kod upale te po smirivanju tegoma učinite kontrolni nalza.

L.p.

jelexyz

poštovani, prije godinu dana diagnosticirani su mi policistički jajnici, radi toga ali i radi zaštite propisani su mi evra flasteri. nakon godinu dana ponovila sam nalaze krvi koji su u prvom vađenju bili svi u redu.međutim sada nakon godinu dana nalazi su slijedeći:
fibrinogen 4,6 (1.8-3.5)
pv 1.18 (0.8-1.12)
inr 0.92 (0.9-1.2)
kolesterol 5.6
glukoza 3.9
imam li razlog za brigu trbam li prestati sa kontracepcijom,25 mi je godina i nepušać sam.molim vas da mi odgovorite,zahvaljujem

Nataša Šemnički, dr. med.

jelexyz,

obzirom na navedene promjene u koagulacijskom sustavu preporučila bih vam konverziju na Belara tablete koje su neutralnijeg dijelovanja na zgrušavanje.
Nakon 3-4mj po prelasku ponovite navedene pretrage.

l.p.

jelexyz

poštovana.nakon prijašnjih nalaza,u kojem su mi pv i fibrinogen bili povišeni diktorica me skinula s kontracepcije.nakon 3 i pol mjeseca ponovila sam nalaze i fibrinogen mi je sada uredu,ali mi je pv i dalje povišeno 1,23 (ref: 0.8 - 1.12),dok je prije bio 1.18.dali smijem koristiti kontracepciju i koj je uzrok ponovnom rastu pv ako nisam bila na nikakvim pilulama, unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne smijete. Savjetujem kompletan koagulogram, faktore koagulacije, antitrombin III,aptv, inr.
Konzultirajte hematologa.

mmari93

Poštovani,
Pijem pilule već 7 godina, sa pauzama. Trenutno koristim Novynette, ali trebam preći na Diane zbog maljavosti i masne kože. Uradila sam na svoju inicijativu pretrage inr i dobila da je 0,99, a trombociti 351. Redovno radim pretrage inr jer mi je jedna baka preminula zbog tromba sa 74 godine, ali niko mi u familiji nije imao problema sa time u mladosti, ni šlog ni infarkt. Jedino što mama i tetka imaju proširene vene i kapilare od svoje neke 40. godine. Mene brine to što mi je inr prošle godine bio 1,22 a sada je 0,99, smanjuje se. Da li bih trebala možda prestati s pilulama iako je jos uvek u granicama normale? Inače, imam 25 godina, visoka sam 166 cm i teška 74 kg, ako to ima neke veze.
Zahvaljujem unapred na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti su u granicama normale. INR su standardizirane vrijednosti služe za praćenje pacijenata na antikoagulantnoj terapiji.