Kontracepcija

pilule vs. prehrana i lijekovi

Maja

Lijepi pozdrav!
Počela sam uzimati Yasmin kont. pilule pa me zanima treba li općenito pri uzimanju pilula paziti na neku određenu hranidbenu namirnicu ili neke elemente koji bi mogli smanjiti njen učinak?
I koji lijekovi (uključujući antibiotike) mogu, tj. mogu li uopće smanjiti učinak djelovanja pilula?

Unaprijed hvala na odgovoru!

doc. dr. sc. Branko Radaković

Uzimanje različitih namirnica nema bitnog utjecaja na učinkovitost Yasmina. No, ukoliko uz Yasmin se koriste i neki lijekovi poput lijekova za lječenje epilepsije i tuberkuloze, ali i antibiotika (penicilin, tetraciklin) manja je kontracepcijska učinkovitost Yasmina. Zato u takvim situacijama treba koristiti dodatnu zaštitu i uzimati oralni kontraceptiv s još višim sadržajem estrogena.