Kontracepcija

Pitanja

ana

Poštovani!
Molim Vas da mi odgovorite na pitanja u vezi Mirene.
1.Mirenu koristim osam mjeseci. Zadnje četiri menstruacije bile su nešto jače nego prve prilikom prilagodbe, a traju oko 6-7 dana. Ginekolog mi je rekao da se sluznica jako stanjila. Da li je to dobro i da li je zaštita i dalje sigurna?
Da li menstruacije mogu biti nekad jaće, a nekad slabije?
2.Pošto sam pročitala da može doći do izostanka menstruacije, da li je taj izostanak stalan (za vrijeme korištenja Mirene) ili se ponekad mogu javiti krvarenja?
3. Da li se Mirena može pomaknuti prilikom naprezanja i podizanja teškog tereta?
Puno hvala i lijep pozdrav!

doc. dr. sc. Branko Radaković

1. Zaštita uz Mirenu je sigurna. Menstruacije bi s duljinom vremena korištenja Mirene trebale biti oskudnije.
2. Kada menstruacije postanu oskudne ili potpuno izostanu to je znak da je endometrij stanjen i da žena nema odkud krvariti. Najčešće takvo stanje, ako isključimo moguću sekundarnu patologiju, ostane do kraja korištenja Mirene.
3. Teoretski i praktično - ukoliko je Mirena dobro postavljena male su mogućnosti da bi došlo do promjene njezina položaja usljed fizičkog napora.