Kontracepcija

Pitanje

zepje

ja i moja djevojka imali smo spolni odnos prije 4 dana bez zastite, sa time da ja nisam svrsio u nju i nisam svrsio uopce. Postoje li ikakve sanse da moze ostat trudna ako nije dosla do kontakta sa spermom?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Šansa je samo teoretska, ukoliko je ona baš taj dan imala ovulaciju i ukoliko je vama izašlo nešto sjemena prije ejakulacije. Ne mislim da imate razloga za brigu.

ciciona

pozdrav!
zadnji spolni odnos je bio jucer 02.12. , do danas sam uredno koristila yasmin kontracepcijske pilule (ovo mi je druga kutija) i nuspojave su postale sve gore rado bi prestala s koristenjem tableta danas ako je moguce.
hvala na pomoći ! happy

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pa gledajte, sve je moguće, ali nije baš pametno. Bilo bi dobro da izdržite bar do zadnjih sedam dana druge kutije, tad možete prestati bez nekih posljedica.

petra1984

Postovana,

prije 2 mjeseca odlucila sam napraviti pauzu s pilulama. Prva je menstruacija unutar pauze nastupila s manjim zakasnjenjem, no trajala je 5-6 dana i bila srednjeg intenziteta. Trenutno sam vec van sebe jer mi 2. menstruacija, koja je nastupila jos prije 14 dana, jos uvijek traje. Ovoga je puta prvih nekoliko dana bila srednjeg intenziteta, a nakon toga je on oslabio, pa to zadnjih dana zna izgledati recimo ovako: ujutro se svodi na slabi smeckasti iscjedak, a popodne primjecujem nesto krvi. Vec sam se pri prvoj menstruaciji ponadala kako je duze uzimanje pilula (3 godine unutar koje kratka pauza) utjecalo na regulaciju ciklusa, no ocigledno da to nije slucaj, jer sam prije pilula takodjer imala cikluse s dosta variranja - ili je kasnila ili je trajala duze. No sad vec zaista ne znam sto mogu poduzeti i trebam li sto poduzeti po pitanju ovih dugih 14 dana? Imam li se razloga zabrinuti i kontaktirati doktoricu?

Puno Vam hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Rješenje vašeg problema je vrlo vjerojatno početi novu kutiju kontraceptiva i krvarenje će stati. Međutim, savjetujem da ipak napravite jedan ultrazvuk prije da se vidi zašto toliko dugo krvarite, da li zbog tanke sluznice ili neke ciste na jajniku.

petra1984

Hvala Vam na odgovoru, jos bih samo pitala kad da pocnem s novom kutijom? Jeste li mislili odmah ili? Jer znam da se s novom kutijom pocinje 1. dana menstruacije, sto znaci da bih trebala pricekati. U svakom slucaju cu se javiti doktorici radi ultrazvuka.

Lijepi pozdrav!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mislim da će vam doktorica nakon ultrazvuka vjerojatno dati da opet (odmah, bez obzira na dan ciklusa) pijete kontraceptiv, ali nemojte na svoju ruku, pričekajte pregled.