Kontracepcija

Prestanak uzimanja kontracepcijskih pilula

MV0910

Uzimala sam 9 godina Yaz kontracepcijske tablete. Razlog početka uzimanja su bile bolne menstruacije bez ikakvih drugih komplikacija. Nisam osjećala nikakve promjene osim pozitivne u smislu podnošljivijih menstruacija. Posljednja menstruacija je bila 18.10.; nakon čega sam (zbog želje za trudnoćom) prekinula s uzimanjem Yaza. U razgovoru s ginekologom saznala sam da nemam nikakvih razloga za strah, no da bi bilo dobro početi uzimati Inofolic jednom dnevno tijekom 3 zadnja mjeseca uzimanja Yaza - što sam i činila. Na zadnjem UZV - u mi je ginekolog rekao da je sve u redu, ali da imam "pseudocistične jajnike", ali da nije siguran (tada sam još pila Yaz). Ono zbog čega se ja javljam je briga zato što još uvijek nisam dobila menstruaciju, uradila sam 3 testa - sva tri su negativna. U vrijeme kad sam trebala dobiti menstruaciju osjećala sam nešto nalik menstrualnim grčevima - no nije se ništa dogodilo. Par dana nakon toga sam imala bijeli glatki iscjedak 2x sa sukrvicom. Sada opet osjecam nesto nalik menstrualnim grcevima. Imam li razloga za brigu? Znam da treba neko vrijeme da se ciklusi srede, ali ovo mi se ipak čini dugo. Do svog ginekologa zbog gužve ne mogu idućih 3 tjedna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prestanka uzimanja oralnih kontraceptiva potrebno je neko vrijeme da se ciklusi reguliraju. U većine žena ciklusi se vrate na staro nakon dva do tri mjeseca, a ponekad to potraje i dulje. Ukoliko Vam se menstruacijski ciklus ne vrati unutar 3 mjeseca javite se liječniku.

Soka

Pozdrav... Znam da moje pitanje ne spada u ovu temu ali neznam di da drugdje napise... Uglavnim,trudna sam 17 tjedana i zabranjen mi je odnos kroz cijelu trudnocu jer sam imala prije ove jedan spontani i sto sam imala u ovoj trudnoci hematom.... Sad je sve uredu,samo mi je i dalje zabranjen odnos... E sad ovako... Imala sam dva puta orgazam u kratkom vremenu,dali to moze nastetit bebi?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, orgazam ne može ni na koji način naštetiti bebi.

Soka

Hvala na brzom odgovoru,iako moje pitanje ne spada u ovu temu...

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

mariii48

Poštovani, već godinu dana koristim Daylette, poslednja menstruacija 11og decembra, uz dogovor sa svojim ginekologom ovo će mi biti poslednja kutija. Moje pitanje je pošto danas pijem poslednju aktivnu tabletu iz pakovanja, da li postoji mogućnost da zatrudnim u toku predstojeća 4 placebo dana, pošto je život spermatozoida višednevan, a ja posle te 4 placebo pilule neću nastaviti da ih pijem. Hvala unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, postoji mogućnost da nakon prestanka tableta zatrudnite već u prvom ciklusu. Ukoliko se odmah uspostavi ovulacija (otprilike 14. dana po prestanku) moguća je i trudnoća. Placebo teblete nisu zaštita ukoliko ne nastavljate s aktivnim tabletama.

tea_0507

Poštovani, pijem Yaz godinu dana vec

Naime, zapocela sam s novom kutijom u utorak, dakle trenutno sam na 5.tableti.

Nakon ove kutije zelim prestati piti jer planiramo trudnocu negdje u lipnju nakon svadbe.

Zelim imat pauzu od tableta prije trudnoce

E sad me zanima kad moramo poceti paziti prilikom odnosa s obzirom na to da cu nakon zadnje tablete prestati piti kontracepciju?

I zanima me možete li mi reci htjela bi piti folnu kiselinu elevit prije zaceca, koliko je to korisno i jeli to dobro ili?

mariii48

Hvala na odgovoru! Imam još 2 pitanja. Da li se to može odnositi i na to što sam imala odnos sa ejakulacijom unutar pre 3 dana ili samo na to ako bih imala odnos poslednji dan korišćenja tableta, bez namere da nastavim. Drugo pitanje je da li je izričito da se sa prestankom tableta mora završiti kutija ili je to moguće učiniti u bilo kom trenutku ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Mariii48, s kontracepcijom se može prekinuti bilo koji dan. Nakon prekida tableta nastupa krvarenje. Ukoliko je odnos bio za vrijeme uzimanja aktivnih pilula ne postoji mogućnost trudnoće, bez obzira što slijedi pauza. Za uspostavu ovulacije potrebna su dva tjedna, a životni vijek spermatozoida je do 5 dana.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana tea_0507, folnu kiselinu možete početi uzimati kad se odlučite za trudnoću (dapače, preporučljivo je). Nakon prestanka kontracepcije već idući ciklus (mjesec) može doći do trudnoće. No, ponekad su potrebna dva do tri mjeseca da se ciklus regulira.

mariii48

Hvala najlepše i izvinite na smetnji, dakle odnos je bio 01.01. a ja sam poslednju aktivnu pilulu popila juče 4.01. da li postoji rizik i ako postoji da li predlažete da nastavim još jednu nedelju da ih pijem, pa da napravim pauzu ?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne postoji rizik. Nije potrebno nastaviti s tabletama.

Teja777

Poštovani, pila sam kontracepcijske pilule 4 godine, te sam na misljenje ginekologa uzela pauzu od 6 mjeseci. Zadnju tabletu popila sam 13.10. i u tom periodu imala zadnju, menstruaciju. Do sada su mi izostale dvije menstruacije i blizi se period trece. Zanima me da li imam razloga za brigu. Naime. Imam policisticne jajnike i to je bio razlog koristenja tableta, a u zadnjih godinu dana sam imala problema sa cestim upalama mjehura, bolovima u trbuhu i suhocom. Obavila sam cervikalne briseve i briseve uretre koji su bili uredni kao i papa test. Imam 24 godine i stalnog partnera. Trenutno imam ceste bolove u donjem dijelu trbuha, uglavnom na dodir i naprezanje misica.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prestanka uzimanja oralnih kontraceptiva potrebno je neko vrijeme da se ciklusi reguliraju. Ukoliko menstruacija izostane i treći mjesec savjetujem da uradite kompletnu hormonsku analizu.

Martamarta

Poštovani doktore,
Uzimam 2 godine terapiju Lindynette 20 radi neredovitih ciklusa, ali i zbog zaštite. S terapijom ciklusi su regulirani na 28 dana. Sad mi je 26 godina i mislila sam prekinuti korištenje pilula jer već duže nemam partnera, ali me strah ponovno neredovitih ciklusa (35-70dana, najčešće oko 45). Zanima me mogu li nakon nekog vremena ponovno početi uzimati pilule, s obzirom da je moja ginekologica rekla kako je bolje kontinuirano uzimanje, a ne s pauzama. Također sam čitala o tabletama vrkute koje se uzimaju prvih 10-ak dana ciklusa pa me zanima Vaše mišljenje o tome. Unaprijed hvala na odgovoru i srdačan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete prekinutu s uzimanjem kontraceptiva. Ukoliko bi ciklusi i dalje bili neredoviti, bez problema ih možete ponovo početi uzimati. Vrkuta pomaže u smanjenju menstrualnih tegoba, ali neće regulirati ciklus. Slobodno je možete uzeti.

Laura33

Poštovani,

zaboravila sam kontracepsijske tablete uzeti sa sobom na put, popila sam samo prvih 10 tableta iz blistera. Peti dan pauze (jučer) pojavilo se očekivano krvarenje. Zanima me kada mogu nastaviti s novim blisterom te hoću li za desetak dana ponovno dobit krvarenje koje je trebalo biti tada da sam normalno pila tablete. Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, s tabletama krenite nakon iduće menstruacije koja će nastupiti otprilike mjesec dana nakon ovog prijelomnog krvarenje (zbog zaboravljenih tableta). Možete ih početi uzimati i ranije, samo što u tom slučaju kontracepcijska učinkovitost neće odmah nastupiti, pa ćete morati koristiti i dodatnu zaštitu.