Kontracepcija

Prestanak uzimanja kontracepcijskih pilula

Laura33

Zahvaljujem na odgovoru. Mogu započeti prvi dan menstruacije ili da čekam da menstrucija završi?

Ivo Balenović, dr. med.

Počnite s prvim danom menstruacije. U tom slučaju zaštita nastupa odmah.

mikiii b

Postovani,
Trenutno pijem Yaz i pri kraju sam drugog tjedna uzimanja novog blistera. Nakon ovog blistera razmatram uzimanje pauze te ne planiram trudnocu. Zanima ne kada je preporucljivo poceti koristiti zastitu? Mozda u zadnjem tjednu uzimanja Yaza ili tek nakon sto popijem zadnju aktivnu pilulu?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon zadnje aktivne pilule savjetujem uporabu dodatne kontracepcije.

Khora

Poštovani,
mjesec dana sam koristila Yaz pilule, no nakon toga nisam nastavila s korištenjem. Posljednju, 28. tabletu, popila sam 9.8., a menstruaciju sam dobila 7.8. i trajala je do jučer.
Sinoć sam imala nezaštićen odnos, pa me zanima je li moguće da ovulacija nakon prestanka korištenja tableta nastupi već ovih dana i trebam li u tom slučaju posezati za hitnom kontracepcijom.
Unaprijed hvala i srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovulacija će nastupiti otprilike 14. dan. Odnos ste imali u vrijeme neplodnih dana tako da nema potrebe za pilulom.