Kontracepcija

Prestanak uzimanja pilula.

Leptir89

Počela sam uzimati Qlaira kontracepciju prvi dan ciklusa,popila sam 11 tableta iz blistera i zbog nuspojava prestala sam ih uzimati na 11 tableti.Od 5 tablete pocela su krvarenja i smeđi iscjedak,da bi na 6 tableti dobila gljivičnu infekciju.Zbog tih problema prestala sam ih uzimati,sad nakon vec 2 nepopijene tablete krvarenje još uvjek traje.Kad mogu očekivati prestanak krvarenja,pilule više ne zelim piti jer mi neodgovaraju.Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenje će prestati unutar 7 dana od zadnje tablete.

amelie21

Postovani,
Nakon 4 godine uzimanja logesta (zbog bolnih menstruacija) sam prestala. Prva menstruacija nakon zadnje tablete je dosla uredno, imala sam.odmah nakon odnos (nije zavrsio u mene), zatim druga menstruacija nakon 3 dana kasnjenja (radila u medjuvremenu i test trudnoce-negativan) a sada vec 40 dana nemam menstruaciju. Moram.naglasiti kako se u zadnje vrijeme lose osjecam, stomak je napuhnut, nekad me boli donji dio stomaka i ledja, znojim se previse, kosa je masna uzasno, ginekolog mi trenutno ne radi pa ne znam sto ciniti. Konstantno sam nervozna, lose volje, svadljiva, udebljala sam se 2 kg iako i ne jedem toliko puno, cesti valovi vrucine, glavobolje zadnjih par dana, slabije spavam....

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o hormonskoj neravnoteži. Savjetujem da učinite kompletnu hormonsku obradu.

Leptir89

Dobar dan!Nakon par dana od prestanka uzimanja pilula krvarenje je prestalo kao sto ste i rekli,sad imam pitanje u vezi kašnjenja menstruacije,dali je normalno da menstruacija kasni s obzirom da sam pilule uzimala samo 11 dana i onda prestala?Kada mogu očekivati mjesecnicu?Grudi su me pocele boliti 10 dana prije ocekivane mjesecnice,jucer je bol prestala ali krvarenja još nema.?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prestanka uzimanja pilula menstruacija može ponekad izostati ili ne doći na vrijeme. U pravilu se ciklusi reguliraju nakon dva do tri mjeseca i postaju kakvi su bili prije uzimanja kontracepcije.

luda13mala

Prosli mjesec sam imala menstruaciju 17.01.Onda sam na novom pakiranju popila 12 tableta i prestala sam ih uzimat jer mi je tako savjetovano zbog operacije.Menstruaciju bih trebala dobiti 14.02.E sad me zanima kod prestanka tableta da li ce doci ili nece i moze li uranit.Hvala.?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacija će vrlo vjerojatno nastupiti ranije od očekivane.

India24

Pozdrav
Inace pijem belaru vec 5godina. Nikada nije bilo problema nikakvih. 28.12. sam imala posljednju mjesecnicu koja je trajala kao i obicno 5dana, i onda sam ponovo trebala poceti sa novom kutijom belare. Ali tu kutiju ja nisam uzela jer mi nije radila doktorica taj tjedan. Tijekom sijecnja sam imala nezasticene ceste odnose sa deckom, koristili smo metodu prekinutog snosaja. I sada, sa drugom kutijom belare koju sam u meduvremenu uzela iscekujem mjesecnicu kako bi nastavila s pilulama, ali jos uvijek nema mjesecnice. Kasni vec tjedan i pol. Zanima me dali je normalno nakon prekida kontracepcije da mjesecnica odmah kasni ili da sumnjam na trudnocu? Nemam bas nekih simptoma ni pmsa ni trudnoce.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće je da mjesečnica izostane nakon prekida kontracepcije. Ipak, budući da ste imali odnose, savjetujem da učinite test na trudnoću.

luda13mala

Odmah po prekidu uzimanja tableta ( 12 sam popila od 21)treci dan je nastupilo krvarenje.S obzirom da je menstruacija trebala doci 15.02 da li je ovo sta je nastupilo menstruacija jer nije krvarenje obilno.Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

To krvarenje je posljedica uzimanja pilula. Iduća menstruacija bi trebala nastupiti nakon mjesec dana.

luda13mala

17.01 prosli menzes...01.02 prekid tableta pa krvarenje par dana i danas 13.02 krvarenje.Ceka me operacija noge pa me zanima da li je ovo sad sve normalno i da li je moguce da se menzes tako brzo vratio na normalu??

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na nepotpuno uzimanje kontraceptiva došlo je do lagane hormonske neravnoteže, što je očekivano.

India24

Postovani,
mjesecnica mi jos nije stigla, dakle vec 26 dana kasni. Danas sam radila test koji je bio negativan. Vec par dana cesce mokrim, svako 2-3 sata, sto inace nije tako. Osjetim kad duze stojim na nogama ili hodam neki pritisak u donjem dijelu trbuha i onda moram na wc. Grudi me bole malo na dodir, i ponekad mi se stvori lagana mucnina. Osjecam i laganu bol obadva jajnika. Molim Vas misljenje sta se dogada?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da se javite liječniku radi pregleda. Najvjerojatnije je izostanak menstruacije povezan s prekidom kontracepcije.

sannya

pozdrav...pijem Lindinette 20 već 5 godina bez prestanka...ovih dana me očekuje operacija noge (čukljevi)...zanima me da li radi operacije moram prekinuti uzimanje pilula? i ako prekinem za koliko može menstruacija doći te da li je to smetnja za operaciju...s obzirom da ih koristim već 5 godina uzastopno kolko je pametno ih nakon operacije nastaviti piti? svi nalazi i pregledi do sada su bili uredni

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preporuka je da se kontraceptivi prestanu uzimati 4 tjedna prije operativnog zahvata i da se ne koriste još dva tjedna nakon operacije. To je radi toga što se zbog mirovanja povećava rizik od tromboze. Posavjetujte se s operaterom i anesteziologom. Puno toga ovisi i o potrebnom vremenu mirovanja nakon operacije.

sannya

Hvala na odgovoru....za operaciju me mogu zvati bilo koji dan...al mi nitko nije rekao da moram prestati uzimati...znaci bilo bi dobro da odmah prestanem...da li ce onda menstruacija nastupiti par dana nakon prekida uzimanja ili onako kao inace?

Ivo Balenović, dr. med.

Menstruacija nastupa dva do tri dana nakon prestanka uzimanja tableta. Nije problem u operaciji, ona ne povećava rizik od tromboembolije, nego u mirovanju nakon operacije. Ukoliko neće biti potrebno mirovanje, rizik od tromboembolije neće se povisiti i tada možete nastaviti s uzimanjem kontraceptiva, To ćete se dogovortiti sa anesteziologom.