Kontracepcija

problem menstrualnog ciklusa i pitanje o seksu

kyre

poštovanje i pozdrav!

imam par pitanja

ovako... imam 15 godina i menstruaciju sam dobila prije 4 godine. Menstruacija je uredna i bez problema uglavnom bila, ali sad, za kraj školske godine uranila je 6 dana i prouzrokovala strašne bolove. Već je prošlo 42 dana odtad i menstruacija mi kasni 14 dana. Zbog škole sam bila u velikom stresu, pa ono što me zanima je- da li će izostati zbog toga i jel to normalno? Trebam li se brinuti?
drugo na što bih molila odgovor je- kako znati da imam probušen himen i jel to moguće prstima? Dal krvari i mora li krvarit kad se probuši himen?
Kako znati da sam spremna za spolne odnose?
Djevica sam.

Puno hvala na odgovorima, unaprijed!

doc. dr. sc. Branko Radaković

U Vašim godinama menstruacija može biti neredovita najčešće zbog izostale ovulacije. Naravno da uzrok tome mogu biti i hormonska događanja uvjetovana stresom zbog školskih problema. S toga sačekajte "mirniju" fazu Vašeg života da vidite što će se dogoditi s ciklusom. Nemojte biti jako zabrinuti.
Himen uvijek ima neki otvor jer inače ne bi mogla istjecati menstruacijska krv.
Krvarenje kod prvog odnosa će ovisiti o elastičnosti himena i veličini već postojećeg otvora.
I ne brinite fizički ste spremni za prvi odnos, no dali i psihički?
Jako ste mladi i za sve imate još vremena.