Kontracepcija

Probojno krvarenje

fila22

Postovani doktore,
Ispricavam se na smetnji, ali zanima me je li kod probojnog krvarenja karakteristicno da se pojavljuju blaagi bolovi i grcevi u donjem dijelu stomaka?

Ivo Balenović, dr. med.

To nije karakteristika probojnog krvarenja. Bolovi i grčevi su toliko nespecifični simptomi da se bez pregleda ne može znati njihov uzrok i sijelo - genitalni, probavni, urinarni trakt ili su projekcija iz kralježnice.

barbara200

Poštovani, mora li se periovulatorno krvarenje liječiti? Imam ga unazad par mj, traje do jedan dan. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to krvarenje nije potrebno liječiti.

Opusteno123

Poštovani doktore,
Ovaj mjesec sam počela piti kontracepciju Daylla. Nakon menstruacije koja je trajala uobičajenih 5 dana, uslijedilo je probojno krvarenje (smeđi iscjedak) koje traje evo već 12i dan te je poprilično obilno. Idući ciklus planiram odgoditi menstruaciju tako što ću nakon ovog blistera odmah prijeći na drugi. Zanima me postoji li bilo kakva mogućnost kojom ću zaustaviti probojno krvarenje, a da to ne utječe na zaštitu?
Unaprije hvala, lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete tijekom nekoliko dana (7) uzeti po dvije tablete.

Opusteno123

Poštovani,
Hoće li na taj način, zaštita i dalje biti potpuna?

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita će biti očuvana.

Opusteno123

Poštovani,
Pijem kontracepciju Daylla, već drugi ciklus, bez pauze. Imala sam probojno krvarenje koje sam pokušala zaustaviti tako što sam 7 dana pila po dvije pilule, i bilo je dobro dok sam tako pila, krvarenje se samo smanjilo, nije prestajalo, međutim, kada sam krenula opet uobičajeno uzimati po jednu, krvarenje je opet prisutno u vidu obilnog smeđeg iscjetka. Jučer sam imala spolni odnos, poslije kojeg mi se pojavilo pravo krvarenje, međutim, danas opet samo obilan smeđi iscjedak. Imate li nekakvu preporuku što mi je činiti?
Unaprijed hvala, lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, probojno krvarenje u pravilu prestaje nakon dva do tri ciklusa. Nastavite s uobičajenim uzimanjem. Ako bi se krvarenje ponavljalo kroz iduća dva do tri ciklusa, trebalo bi razmisliti o promjeni tableta.

malamaca123

Pozdrav
Pijem Yaz od 2018-e godine
Zadnja menst.26-30.3.2021.
Zbog pojacanog iscjetka doktorica mi je prepisala povidon jod vagitorije 14 dana da koristim,ja sam vec 4 vagitorije iskoristila,medjutim u poslednja dva dana krvarim,nije to prejako krvarenje ni sukrvica,ali je u pitanju prava cista krv koja ostaje na vesu,na papiru poslije mokrenja itd.. Da li da nastavim uzimati povidon jod,imam li razloga za brigu? Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bez pregleda ne mogu reći koji je uzrok krvarenja. Savjetujem da prekinete s vaginaletama dok krvarenje ne stane.

andeosgreskom1234

Poštovani doktore, meni se probojna krvarenja dešavanju svakih 2-3mj,(pijem kont.tablete Belara vise od godinu dana) doktorica za sada ne bi nista mjenjala. To krvarenje se desi na 12.-13. tableti,nekad traje do pauze a nekad samo 2-3 dana i nije jako obilno . Intersira me da li mogu to krvarenje zaustaviti da popijem 2 pilule odjedno kroz 3 dana? Ako da, kako onda nastaviti dalje sa tabletama posto ce mi faliti i skratit ce mi se ciklus? Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, probojno krvarenje se može zaustaviti podizanjem doze hormona (dvije tablete kontraceptiva ili dodavanjem preparata estrogena).

andeosgreskom1234

Poštovani, da li smijem na svoju ruku onda popiti 2 tablete da zaustavim to krvarenje? Kako da to napravim? Kroz koliko dana? Još mi je do kraja ostalo 7 tableta? Kad i kako piti,posto cu si skratiti ciklus?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Uzmite ih tijekom dva do tri dana. Ciklus će se skratiti, ali zaštita će ostati.

fila22

Poštovani doktore,
Od prvog mjeseca pijem Qlairu i svaki mjesec imam probojno krvarenje, čak mi ovaj mjesec traje 2 tjedna, a mislim da se do sada trebalo stabilizirati. Očito je da su mi tablete slabe, a krvarenje je baš tamno smeđe boje i nije toliko obilno. Danas mi je dan za prvu crvenu tabletu. Što da radim? Yaz sam pila, ali od njih imam prejake migrene. Otišla bih do ginekologice samo ne znam kada će imati termin. Koje tablete bi mi bile bolje s obzirom da su ove slabe?
Mogućnost trudnoće je isključena jer nikada nisam zakasnila s tabletom, uvijek ih uredno pijem.
Hvala unaprijed.

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, očito Vam Qlaira ne odgovara i potrebna je promjena. Ne može se unaprijed znati da li ćete od drugih kontraceptiva imati nuspojave.

fila22

Hoću li onda popiti ove dvije crvene tablete i preći odmah na drugu kutiju, odnosno preskočiti bijele? Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Završite s Qlairom i pređite na nove tablete.