Kontracepcija

Progesteron

miga

Poštovani. Zadnja menstruacija bila mi je 11.01. Ciklusi su mi u pravilu neredoviti od 35- 45 dana. Ne znam kada ovuliram. Jajnici su mi blago policistične morfologije. Ginekolog me poslao vaditi progesteron 23dc i on je tada iznosio 1.1. Ja sam slijedeći dan, dakle 24 dc napravila LH trakicu koja je pokazala da imam ovulaciju. To me zbunilo pa sam zvala privatnu ginekologicu i otišla kod nje na pregled. Ustanvljeno je da sam imala ovulaciju - iako se ne zna kad, vidi se žuto tijelo, endometrij mi je 7.8mm - na 32 dan ciklusa. Ona me poslala da izvadim progesteron i na 33 dan ciklusa iznosio je 63.9. Mene zanima, da li progesteron i endometrij kako sam ih navela mogu ukazivati na mogućnost trudnoće? Još nisam dobila menstruciju. Doktorica je prokomentirala na pregledu da je endometrij tanak i da to nije najpovoljnije za eventualnu trudnoću ali da je progesteron oke.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na osnovu progesterona ne mogu znati da li ste trudna. Bliže sam mišljenju ove druge ginekologice.

TERRA123

Poštovani,
na 22.dan ciklusa razina progesterona je 12,10 ng/ml (ref.1,5-20 lutein.faza)
Ciklusi uredni na 27-28 dana.

MolimVas komentar nalaza, ovulacija je prema LH trakicama bila na 13.dc

Hvala unaprijed,

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, razina progesterona pokazuje da je je u ovom ciklusu bila ovulacija. U anovulatornim ciklusima razina progesterona je niska.

ciki11

Postovani,

06.12. sam bila na ultrazvuku u cilju pracenja folikula zbog ovulacije.. naime, tada je doktor rekao da su folikuli popucali vjerovatno 05.12. ..
Ja sam utrogestan kupila tek 09.12. (17dc) i pocela tad da pijem 1×200mg dnevno.
Zanima me da li pojam "pucanje folikula" podrazumijeva da je ovulacija bila tog dana ili se smatra da je ovulacija dan nakon pucanja folikula? Pitam zbog uzorkovanja krvi kako bi se izmjerio progesteron 7dpo.

Takodje me zanima da li koriscenje utrogestana moze znacajno uvecati rezultat? Ako izvadim krv sjutra onda ce to biti nakon ukupno tri popijene tablete do tog trenutka..

Hvala unaprijed na izdvojenom vremenu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovulacija nastupa na dan pucanja folikula. Za mjerenje razine progesterona idealno bi bilo da ne uzimate nikakvu terapiju, ali ukoliko je došlo do ovulacije vrijednosti će biti ovulatorne (visoke) bez obzira na tablete.

ciki11

Postovani doktore,

Stigao mi je rezultat progesterona juce. Samo 26.80 nmol/L.

Naime, rijeci ginekologa kod kojeg sam isla na folikulometriju imaju sve manje smisla. Kazao je da su folikuli popucali 05.12. a trakice za ovulaciju su tek 06.12. pokazale testnu liniju deblju od kontrolne. Sto bi znacilo da je ovulacija 07.12. bila?
Ginekolog je rekao iako su popucali da mi imamo odnose jos 4 dana.. to je van pameti ako jajna celija zivi jos 24h?
Juce kad sam mu javila nivo progesterona rekao je da to nema nikakve veze i da progesteron nije bitan za trudnocu.

Da li mi mozete dati misljenje sta sad da radim? Vec 5 ciklusa mjerim progesteron i nikad nije presao 10ng (30 nmol) osim u jednom ciklusu kad je bio 33 nmol i tada sam imala biohemijsku trudnocu.
Uzimam folnu kiselinu (folacin) i femisan A kapsule s dodatkom zlatne make.. ne znam da li treba nesto dodatno provjeriti?
Hormoni su bili u redu, stitna zlijezda i antitijela stitne odlicni, brisevi sterilni.
Preostalo mi je jos glukozni test da radim da provjerim da nemam mozda IR ali ja mislim da nemam taj problem..
Dobijam cikluse regularno na 27-28 dana. Slali su me da radim hormone za PCOS ali nije to.. jednostavno iz nekog razloga nemam dobar progesteron i ocigledno nemam kvalitetne jajne celije.
Imam 25 godina, pokusavamo skoro godinu dana i bas sam zabrinuta da li sam onda neplodna.. umara me sve ovo..

Izvinite sto sam opsirna i dosadna, ali zaista vise ne znam sta da radim.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da već godinu dana pokušavate ostvariti trudnoću savjetujem da se javite na odjel humane reprodukcije. Tamo će se provesti neki od postupaka potpomognute oplodnje i tim putem ćete sigurno i na najbrži način ostvariti trudnoću.