Kontracepcija

Promjena termina uzimanja pilula

lucccii

Bok, uzimam diane 35 vec 2 mjeseca i pila sam ih svaki dan u 18:00, danas sam pocela piti trecu kutiju i promjenila sam termin uzimanje ujutro u 9 sati. Spolno sam aktivna pa me zanima da li je potrebna dodatna zastita ili tablete djeluju normalno te nije potrebna dodatna zastita. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije potrebna dodatna zaštita. Učinkovitost se neće smanjiti.

Medicus123

Pozdrav, uzimam Microgynon 1 godinu i 3 mjeseca, zbog obveza morala sam promijenit termin
Do sada sam pila u 11 a sada pijem u 16h
Čitala sam ranije postove ali na nekima piše jedno a na nekima drugo pa sam se zabrinula, spolno sam aktivna
Hoću li koristit dodatnu zaštitu i da li je zaštita umanjena?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zbog promjene termina zaštita se neće smanjiti. Nije potrebna dodatna kontracepcija.

Medicus123

Poštovani, zbog posla nekada ne stignem u točno vrijeme popiti pilulu.
Desilo mi se da sam nekoliko dana kasnila sa pilulama 1-2 sata, inače pijem u 16h, ne uzastopno par dana nego u prekidima.
Da li imam razloga za brigu?
Preporučate li promjenu termina u sljedećem ciklusu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tek kašnjenje koje je više od 12 sati može smanjiti kontracepcijsku učinkovitost tableta. Nema razloga za brigu. Tablete možete uzimati u terminu koji Vam najviše odgovara.

cloud

Poštovani, danas mi je 5. dan otkad sam počela uzimat kontracepciju zbog bolnih menstruacija (Drospifem M). Zadnjih 5 dana ih pijem oko 19-20h, ali bih voljela promijenit termin pa da pijem prije spavanja ili ujutro nakon doručka. Samo me zanima je li to mogu napravit već sutra ili ovaj mjesec nastavit pit oko 20h i tek nakon placebo tableta odabrat odgovarajući termin? Također me zanima je li nužno uvijek piti točno u isti sat i nužno nakon obroka ili nema veze ako se radi o 2-3 sata razmaka? Hvala unaprijed i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno promijenite termin uzimanja. Nema veze ako su odstupanja dva do tri sata. Važno je da se ne kasni više od 12 sati.