Kontracepcija

racunanje plodnih dana

at_night

mozda je glupo pitanje ali bi htjela biti sigurna, menstruaciju dobivam svaki 21.dan u prosjeku i traje mi 7 dana, mozete li mi reci kada su mi plodni dani?
ovo racunanje na netu mi se cini dosta nesigurno i neprecizno
unaprijed hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Pročitajte topik Pilula za dan poslije - najčešća pitanja.

Savanah_5

Pozdrav, htjela bih da mi kažete mogu li izračunati plodne dane bez mjerenja bazalne temperature i promjene iscjetka, s obzirom da imam neredovite cikluse, u rasponu 26 - 36 dana. Najčešće mjesečnica dođe nakon 30, 31, 32, 33 dana. I zanima me mogu li biti trudna; zadnju mjesečnicu dobila sam 27.3., a nezaštićene odnose sam imala 9.4 ( 14. dan ciklusa) i 22.4. ( 27. dan) iako dečko nije svršio u meni.
Hvala Vam unaprijed.

Natalija Beljo, dr. med.

Nažalost sa ovakvim ciklusom ne možete točno računati plodne dane jer se kreću od 15 do 18 dana ciklusa sredina pa se pomiče i dva dana prije i dva dana kasnije.

Lana4pitanje

Dobar dan.
Najkraći ciklus u prethodnoj godini mi je 25 dana, a najduži 29 dana. Prema formuli koju sam našla na sajtu ovdje, moj prvi plodni dan je 7. dan ciklusa, a posljednji 19.
-Želim vas pitati, da li sam dobro izračunala?
-Da li bih smjela imati odnos zaštićen kondomom u kombinaciji sa ejakulacijom izvan tijela 6. I 7. dana ciklusa?
-Koliko su ti dani rizični? Kada bi otprilike mogla biti ovulacija kod tog kratkog ciklusa koji traje 25 dana, tj dobijem 25. dan navecer?

Hvala unaprijed na odgovoru, uvijek ste jako ljubazni i uvijek odgovorite na sva pitanja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prva faza ciklusa (do ovulacije) je promjenjiva. Druga je faza (od ovulacije do menstruacija) konstantna i traje 12 do 14 dana. Plodni dani se računaju od 3 dana prije do 3 dana nakon ovulacije. Odnose s kondomom možete imati i u vrijeme plodnih dana jer je zaštita potpuna (ako nema oštećenja kondoma i pravilno se koristi).