Kontracepcija

spirala

suzana

Čitala sam da se spirala treba mijenjati svakih šest-sedam godina.Imam spiralu od 1999. i na pregledu pred nekoliko tjedana liječnik je rekao da ona može biti dosta duže.Prijateljica ide na pregled kod istog liječnika i ima istu spiralu već preko deset godina.Da li je to opasno i kakve su posljedice?

doc. dr. sc. Branko Radaković

Iz Vašeg pitanja ne znam koju vrstu intrauterinog uloška imate. No načelno IUD bi trebalo promijeniti svakih 5 godina. U praksi uz redovite kontrole, dobar kontracepcijski učinak tolerira se i duži period. Ipak mislim da je bolje da promijenite uložak.