Kontracepcija

Trudnoca

Lala1998

Postovani, zadnju menstruaciju sam imala 10.06., a ovulacija bi mi trebala bit 24.06. Nezasticeni odnos sam imala 21.06. Nakon kojeg sam odma isti dan popila ellaone tabletu.. Drugi nezasticeni odnos sam imala 23.06. Na 24.06., kolke sanse su da sam trudna? A nismo sigurni da li je ejakulirao ili nije.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta je odgodila ovulaciju, ali kada je do nje točno došlo ne može se reći. Životni vijek spermatozoide je do 72 sata, tako da, ukoliko je došlo do ejakulacije, postoji mogućnost trudnoće.

Sadwww

Dobar dan imam jedno pitanje zadnju menstruaciju sam imala 13.06.
Pre nekih mozda 20 dana imala sam petink sa momkom bili smo goli i on se trljao o moju vaginu dok je njegov penis bio u erekciji menstruacija mi kasni već dva dana i bas sam zabrinuta i interesuje me da li na taj nacin mogu ostati trudna inače dva dana pred menstruaciju bile su mi osetljive grudi i imala sam bol u stomaku kao i uvek pred pms ali onog tupog bola nije bilo u kicmi kojeg uvek imam pred pms...
Bila sam pod jakim pritiskom tih dana jer imam problema na poslu pa sad ne znam da li je to uzrok toga ili sam ipak trudna.
Molim vas za brz odgovor bas sam zabrinuta hvala vam unapred...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom ne postoji mogućnost trudnoće, no budući da Vam menstruacija kasni savjetujem da uradite test na trudnoću.

Account

Poštovani,

1. Napisali ste kako je životni vijek spermija unutar žene do 72 sata i oni su tada sposobni za oplodnju. Na nekim drugim mjestima sam pročitala kako spermiji mogu preživiti do 5 dana (120 sati) te se ti dani računaju kao plodni. Jesam li nešto krivo shvatila te se tih 5 plodnih dana računa jer ovulacija može nastupiti dan / dva prije ili?

2. Također ima li veze količina sperme u ženi sa mogucnoscu oplodnje, primjerice mala količina sperme koja je "pobjegla" 72 sata prije ovulacije nema jednaku šansu za oplodnjom kao kada muškarac izbaci cjelokupno sjeme u ženu jer primjerice rade na bebi?

Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Životni vijek spermija je 72 sata, neki vjerojatno mogu preživjeti i duže. Količina sperme ima utjecaja na oplodnju. Teoretski, volumen manji od 1 ml nije dostatan za oplodnju. No, uvijek postoje iznimke i moguće je da i manja količina oplodi jajnu stanicu. Prosječni životni vijek čovjeka je 75 godina, no neki požive i preko 100. Sve je to teoretiziranje.

Sadwww

Doktore uradila sam danas test i bio je negativan sa obzirom da je porslo 15 dana od kad sam praktikovala peting sa momkom zanima me koliko je test poverljiv i imam li razloga za brigu menstruacije još nema.

Ivo Balenović, dr. med.

Obzirom na proteklo vrijeme test je pouzdan. Savjetujem da se javite liječniku radi terapije kojom će se potaknuti menstruacija.