Kontracepcija

Venska tromboza i kontracepcija

mamich97

Pozdrav,

Vec oko 2 godine pijem Diane 35 pilule i znam da kombinovana kontracepcija povecava rizik od venske tromboze. Naime moja majka je dobila prosirene vene u trudnoci i ima ih i dalje i od pretprosle godine ima tromb u nozi. Sad posto ona ima tromb vjerojatno sam i ja pod vecim rizikom i pogotovo jos ako uzimam pilule. Da li mogu da odradim neke testove da vidim da li sam naslijedila odredjeni gen ili? Sta mi preporucujete?

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, rizični faktori tromboembolije su debljina, pušenje, nepokretnost, te hereditarni (nasljedni) faktor. Kod korisnica oralnih kontraceptiva rizik za tromboemboliju je nešto viši nego u općoj populacije. Kontraceptivi 3. i 4. generacije neznatno povisuju rizik od tromboembolije. Analizom DNA, moguće je utvrditi postojanje genske predispozicije za stvaranje ugruška. Analiziraju se geni koji sudjeluju u zgrušavanju krvi (Faktor V, protrombin, MTHFR, PAI-1, Faktor XIII). Možete uraditi DNK test faktora koagulacije.

mamich97

Postovani,

Zvala sam svoju ginekolosku ambulantu i rekli su mi da uradim APC rezistenciju, to mi je tekla i porodicna doktorica? Juce sam ga odradila i cekam nalaze. Mislite li da je to dovoljno i da trebam uraditi i ove genetske faktore koje ste nabrojali?

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Ovisno o nalazu. Ako rezultat neće biti unutar granica normale, možete uraditi DNK test.

mamich97

Hvala Vam na odgovoru!

Ako APC Rezistenca bude unutar referentnih vrijednosti, ne trebam da radim faktore? I mogu da pijem kombinovanu kontracepciju i dalje?

Ivo Balenović, dr. med.

Tada nema potrebe za daljnjom obradom. Možete nastaviti s kontraceptivima.