Kontracepcija

Yasmin i hiperlipidemija

vanja13

Poštovana dr. ,

Prije uzimanja Yasmina, napravila sam krvne pretrage i nalazi su bili u redu. Sada, nakon nešto više od godinu dana uzimanja pilula, povišene su vrijednosti kolesterola (5,5) i triglicerida (2,2).(HDL i LDL su u redu).Izgled seruma- lagana lipemija. AST, ALT i GGT su u granicama.Napominjem da nisam promjenila način životu (prehranu i slično) i moju sklonost proširenim venama. Da li je pilula uopće izbor kontracepcije za mene?
Molim Vas za prijedlog zamjenskih pilula.

Zahvaljujem.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Čini se da je kod vas baš Yasmin uzrokovao pojavu hiperlipidemije. Nažalost, vrlo je vjerojatno da biste tako reagirali na sve vrste hormonske kontracepcije pa je za vas vjerojatno najbolje rješenje da prestanete uzimati Yasmin. Za 3 mjeseca ponovite nalaze, i ukoliko budu uredni možete pokušati s drugom vrstom tableta, ili još bolje, s flasterima.