Kontracepcija

Yasmin i masnoće

_Max_

Poštovani,

Imam 29 godina, zadnjih cca 8 godina pila sam Cilest, zadnja 4 mjeseca pijem Yasmin, skinula sam 3 kile, ali se osjećam depresivno i razdražljivo, uz to su mi bolovi prije menstruacije pojačani, a krvarenje produženo, ali više u obliku smeđeg iscjetka nego klasičnog krvarenja na kakvo sam navikla. Nedavno sam kontrolirala krvnu sliku - sve je OK, osim kolesterola (LDL 3.5, HDL 1.8, ukupni 6.5, trigliceridi 2.3). Liječnica mi je preporučila Evra flastere (zašto?). Zanima me da li da nastavim s kontracepcijom i da li ona utječe na razinu masnoća?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Originalni odgovor napisala sam vam jučer oko 16 sati, ali gdje je nestao ne znam. Zato ponovo.
Da, kontraceptivi blago dižu masnoće u krvi, međutim najviše to rade naš višak kilograma i prehrana. Evra neće smanjiti razinu masnoća u krvi, ali ju je vaša liječnica vjerojatno preporučila jer ste se žalili na krvarenja i razdražljivost, pa novi kontraceptiv možda popravi stvar.