Kontracepcija

Yaz

Lejla389

Postovani,

Prosli mjesec sam izostavila popiti zadnje 4 Yaz tablete jer sam htjela preskociti menstruaciju, medutim danas znaci 15.dan novog blistera pojavilo mi se krvarenje. Vec sam znala raditi to da preskocim, koristim ,Yaz vec 10 godina, ali ovo mi se jos nije dogodilo. Sto mi je ciniti, trebam li se brinuti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju. Ono nije opasni i ne umanjuje zaštitu, a desilo ste jer ste preskočili menstruaciju. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta.

malamaca123

Postovani,vec par mjeseci pijem Yaz,na prvoj placebo piluli sam imala odnos tj nije doslo do ejakulacije unutra nego van,da bih nakon dan pocela lagano krvariti i to krvarenje lagano se nastavilo do prvog uzimanja roze pilule kad i inace dobijam menstruaciju,bilo je prisutno i nekoliko ugrusaka. Da li imam razloga da se brinem zbog tog krvarenja koje je ranije doslo,tj bas oskudnog krvarenja a inace dobijam na prvoj rozoj piluli iz novog blistera ? Hvala

malamaca123

Zaboravila sam napomenuti da sam juce imala zatvor i jake bolove u trbhu popracene mucninom,morala sam popiti caj za praznjenje i sada me samo stomak boli na dodir ali i dalje mi je pomalo muka i boli me donji dio ledja. Znam da je glupo pitanje mozda ali napisala sam vam u proslom pitanju

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu, došlo je do uobičajenog prijelomnog krvarenja. Ne postoji mogućnost trudnoće.

cocacola123

Dobar dan, vec par godina imam jake bolove u stomaku, i otisla sam ginekologu na ultrazvucni pregled, propisala mi je yaz tablete koje od danas moram poceti piti jer sam dobila menstruaciju, zanima me da li smijem uzmati tablete kao sto su Nalgesin za bolove u stomaku uz ove Yaz tablete. Unaprijed se zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, smijete uzimati Nalgesin tablete, ali ako su bolovi bili uzrokovani menstruacijom i/ili ovulacijom, tablete protiv bolova više neće biti potrebne. Kontracepcijske tablete otklanjaju bolove uzrokovane menstruacijskim ciklusom.

malamaca123

Postovani,da li je normalno da nakon 7 mjeseci uzimanja Yaz-a prvi put imam bolove pred menstruaciju kao i prije uzimanja Yaz-a. Bol u jajnicima kao da cu svaki cas dobiti i bol u ledjima. Menstruacija mi treba nastupiti za par dana,obicno dobijem na prvoj rozoj piluli mada je prosli mjesec uranila i dosla na placebo. Poslednju menstruaciju sam imala 3.1-6.1,a 17.1.sam bila kod ginekologa i rekla mi je da nema trudnoce. Poslednji odnos sam imala 14.1. Unaprijed hvala

malamaca123

Da napomenem da me i grudi bole ali samo sa strane,inace me tako bole vec par mjeseci ali nista sto mi smeta,i malo su kao nabujale sada za razliku kad ne ocekujem menstruaciju. Da li je to sve normalno jer mi je doktorica potvrdila da nisam trudna

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da uzimate kontraceptive, sigurno se ne radi o trudnoći. Kod žena koje uzimaju oralnu kontracepciju menstrualni su ciklusi bezbolni i oskudniji. Isto tako, budući da nema ovulacije, ne javlja se niti ovulatorna bol. Moguće da je bol posljedica upale (jajnik, mokraćni kanali?)

dora5

Poštovani,

Počela sam piti Yaz prije 2 mjeseca. Nakon prvog blistera sam dobila menstruaciju na 4. dan uzimanja placebo tablete. Danas sam na prvoj placebo tableti i obično ih uzimam u 20:00 sati. Mensturaciju sam također danas dobila oko 21:00, dakle sat vremena nakon uzimanja prve placebo tablete.
Kako sam već prije uzimala Yaz i znam da sam mensturaciju uvijek dobivala svakih 27. dana, je li sada došla prerano i je li to normalno?

Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacija ne mora nastupiti uvijek u isto vrijeme. Nema razloga za brigu. Učinkovitost zaštite nije smanjena.

Aleks002

Postovani,
pijem Yaz, popila sam 24 pilule i sl 4 su mi bijele. da li je normalno da imam bijeli iscjedak( to se pojavilo juce i danas), koliko se sjecam takav mi je bio za vrijeme ovulacije prije tableta. pa mi sad nije logicno otkud to ako pijem pilule

a drugo pitanje je poslije koliko vremena je najbolje uraditi beta hcg od rizicnog odnosa i uticu li pilule na rezltate?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da pijete kontraceptive kod Vas nema ovulacije, niti postoji mogućnost trudnoće. Bijeli iscjedak je moguća posljedica gljivične upale. Gljivična upala je nešto češća kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive. Savjetujem pregled.