Kontracepcija

Yaz i krvna slika

ver.jur23

Postovani, koristim yaz vec godinu dana. Vadila sam krv prije pocetka i krvna slika je bila uredna. Prvih mjesec do dva sam imala lagane nuspojave (bol u grudima, mucnina, glavobolja), medutim nakon toga nista vise, mogu reci da mi odlicno odgovaraju. Danas nakon vadenja krvi uuoceno je da mi je glukoza, kolesterol, trigliceridi te masti poviseni. Dali je to posljedica koristenja pilula i dali bi ih nakon ovog trebalo prestati uzimati?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, povišene vrijednosti šećera i masnoća nisu kontraindikacija za oralnu kontracepciju. Potrebno je učiniti obradu zbog povišenih vrijednosti šećera (OGTT, HB1AC)

Ichbin

Postovani, kontracepciju pijem godinu i 2 mjeseca vec (yasmin, zatim adexa) u porodici je bilo slucajeva venske tromboze. Nalaze sam radila prije 15 dana i uredni su. (Inr-0.90, aptt-32, vrijeme krvarenja-230 i vrijeme koagulacije-300) htjela bih uraditi hidzamu(pustanje "neciste" krvi) ali nisam sigurna da li bi to bilo dobro zbog kontracepcijakih i kako bi hidzama djelovala na koagulaciju krvi, u smislu stvaranja ugruska? Na internetu sam procitala da se ne preporucuje osobama sa poremecajem koagulacije.

Ivo Balenović, dr. med.

U Hrvatskoj hidžama nije definirana kao samostalna djelatnost u zdravstvu, niti kao postupak koji se provodi u sklopu drugih javnozdravstvenih djelatnosti, stoga ne mogu odgovoriti na pitanje.

Ichbin

Hvala Vam. Ja ne vjerujem u alzernativnu medicinu to je razlog sto sam Vas pitala. Brinem se zbog bola u nogama. Bol je blag povremen, uglavnom u mirovanju. Nije ogranicen na jednu nogu ili jedan dio noge. Nalazi koagulacije su uredni. Vrijeme koagulacije na donjoj granici, to sam Vam pisala iznad. Ako su nalazi uredni nema opasnosti od tromboze?

Ichbin

Postovani, nadovezujem se na proslo pitanje. Danas sam bila kod ginekologa zbog papa testa, rekla je da prosli papa test bio druga grupa ali sam morala primiti terapiju zbog upale. A niko mi to nije rekao. Dala mi je uputnicu za nalaze (kks, suk, lekuociti, ast, asl, trombociti, holesterol, pv i inr) ja sam nalaze koagulacije radila nedavno i bili su uredni. Je li bas neophodno da ponovljam koagulaciju nakon 15 dana?

Ivo Balenović, dr. med.

Nije potrebno ponavljati koagulaciju u tako kratkom vremenu, ali pretpostavljam da je liječnik to tražio zbog simptoma (bol u nogama).

Ichbin

Postovani, ovo ce biti malo duzi post, pa Vas molim za strpljenje i objasnjenje. Ljekaru sam narucena tek iduci mjesec, a ne bih na google trazila dijagnozu. Danas sam radila nalaze i uzb dojki. Ovo su nalazi:
Hematoloski status:
Leukociti-7,0 (3,4-9,7)
Eritrociti-4,63 (3,86-5,08)
Hemoglobin-12,3 (11,9-15,7)
Hemokrit-0.39 (0,36-0,47)
MCV-84,8 (83,0-97,2)
MCH-26,6* (27,4-33.9)
MCHC-31,3* (32,0-34,5)
Trombociti-280 (158-424)
RDW-12,8 (9,0-15,0)
MPV-8.3 (6,8-10,4)

Koagulacija
Protombinsko vrijeme-12,7 (10-16)
INR-1.15 (0.90-1.25)

Klinicka biohemija
Glukoza serum-4,57(3,9-6,2)
Urea-3,1(2,5-7,4)
Kreatinin-62(58-100)
Holesterol-4,80 (0,5-3)
Trigliceridi-1,90* (0,4-1,9)
AST-19 (0-30)
ALT- 21 (0-48)

Oznacila sam povisene i snizene vrijednosti. Sto one znace? Prije 15 dana mi je inr bio 0.90, vidim da je koagulacija u granicama normale. Smijem li dalje piti kontracepciju uz ovakve nalaze? Pretpostavljam da bolovi u nogama nisu povezani s kontracepcijskim ako su nalazi koagulacije u referentim vrijednostima?

I ovo mi je nalaz uzv dojki, ako mi i to mozete protumaciti.

"Tokom ehografskog pregleda vidi se da su dojke mjesanog tipa, parenhim dijelom odrzan, predominantno u gornjem lateralnim kvadrantima, dijelom zamjenjen masnom infiltracijom i fibroznim tkivom.
Dominira zljezdamo tkivo.
U obje dojke nekoliko najvjerovatnije cista u desnoj dojci laterokeanijalno dvije konfluentne ciste na alealu od oko 22mm. Najveca cista lijevo je promjera oko 15mm. Nema sigurno izlovanih zona solidnog ili cisticnog karaktera u trenutku pregleda.
Aksile sa reaktivnim limfonodima hromicnog tipa.
Zakljucak: ehografski nalaz na dojkama ukazuje na ciste u obje dojke. BI-RADS2.

Izvinite sto sve ovako detaljno pisem, ali mnogo toga ovdje meni kao laiku nije jasno i naravno odmah mislim na to da imam razloga za brigu. Kakvi su moji nalazi i da li je sigurno da i dalje uzimam kontracepcijske? Unaprijed Vam od srca hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzv dojki je uredan. Imate nekoliko manjih benignih cista. Protrombinsko vrijeme je vrijeme potrebno da dođe do zgrušavanja u uzorku krvi. Rezultat se izražava u postotku, odnosno udjelu (>0,70), ili kao INR vrijednost (internacionalni normirajući omjer) radi ujednačavanja rezultata iz različitih laboratorija.

Ichbin

Hvala Vam. Smijem li nastaviti s tabletama s takvim nalazima? PV-12,7 (10-16) s. Pretpostavljam da je pv odredjeno u sekundama na mom nalazu i inr 1.15 je. I da li ima neki uticaj blago poviseni trigliceridi i malo snizeni mch i mchc?

Ichbin

Postovani. Upravo sam bila kod svog ljekara, i radila ekg jer sam ja htjela. Otlucaji srca 73 i doktorica je rekla da ekg nije dobar. Dijagnoza: 621 negativ T (V6). Pitala me zelim li ici internisi da vidi ili da se pravim kao da se nije nista desilo. Narucena sam internisti, a moje pitanje je smijem li piti kontracepcijske?

Ivo Balenović, dr. med.

Slobodno natavite s tabletama. Trigliceridi i mch i mchc (prosječna koncentracija hemoglobina u eritrocitu i krvi) su minimalno izvan granica i to nije kontraindikacija za tablete.

Ichbin

Hvala Vam. Dakle tablete mogu piti iako mi je negativan t (v6) na ekg-u? Na google nalazim lose stvari o tome. Otkucaji srca su normalni i sve drugo. Prije par mjeseci sam rasila ekg i bio je posve uredan. Svakako cu ici internisi jer moja doktorica nije znala sta znaci ovakav ekg.

Ivo Balenović, dr. med.

Za ekg nalaz se obratite internisti, ali kontraceptivi nemaju nikakvog utjecaja na rad srca.

mm159

Postovani,
Pijem kontracepcijske pilule Naelia vec godinu dana, krvna slika prije uzimanja bila je u redu. Danas sam vadila krv, sve vrijednosti su u redu osim MPV 10,7 (6,8-10,4). Trebam li brinuti i je li moguc razlog povisene vrijednosti uzimanje kontracepcijskih pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana MPV je prosječan obujam trombocita. Kod Vas je on minimalno povišen i nije uzrokovan kontracepcijskim tabletama.