Kontracepcija

Yaz - proljev

malamaca123

Postovani,mozete li da mi objasnite sta znaci jak proljev ? Jer u upustvu pise u slucaju povracanja i jakog proljeva popiti rezervnu tabletu. Da li tu spada i proljevasta stolica ili kako vec? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, proljev znači 3 ili više tekuće stolice dnevno. Jak proljev dovodi do dehidracije organizma i poremećaja elektrolita.

Andjelica95

Postovani doktore, naime imam jedan problem.
Na drugoj temi sam Vam pisala da je kondom i ostao u meni i da je ejakulacija vecinom bila vani, ali nisam 100% sigurna da je sve otislo vani. Kondom je spao pred kraj odnosa. Pila sam Yaz redovno, svaki dan u isto vrijeme i nisam pila antibiotike. Medjutim zaboravila sam napomenuti da sam 12.1. imala proliv citav dan, to je bila vodenasta stolica i taj dan sam popila zadnju placebo pilulu. U ponedjeljak 13.1. sam dobila menstruaciju, imala sam proliv prije nego sto sam popila pilulu i popila u 8h aktivnu pilulu, a nakon 15ak minuta sam opet imala proliv, takodje vodenasta stolica ali uopste nije bila toliko obilna. Kasnije se proliv vise nije javljao. Medjutim nisam uzela novu tabletu, nego sam novu uzela sljedeci dan u 8h. Ovaj "rizican" odnos je bio 21.1. Mene su prije 2 dana pocele boliti grudi, a do menstruacije ima jos 11 dana. Takodje cesto mokrim ali mislim da je to povezano sa nervozom. Koliko su sanse za trudnocu?

Andjelica95

Da se ispravim, vodenasta stolica je bila u roku od 15-30min nakon popijene tablete.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće. Jedna proljevasta stolica nakon tablete sigurno nije smanjila učinkovitost.

Andjelica95

Hvala Vam na odgovoru! Danas sam primijetila malo bijelog iscjedka, rijedak je, vise voden a kada se osusi na donjem vesu bude bijel. Kada se obrisem bude malo mlijecno-bijelog iscjedka, malo je rastezljiv ali ne previse. Inace me jajnici bole vec nekoliko dana. Sta moze biti razlog, neka upala? Prema Vasem odgovoru, posto nije smanjena ucinkovitost nije mogla nastupiti ni ovulacija?
Cak i da je bila smanjena ucinkovitost da li bi nakon 7 dana ponovo bila zasticena, ako sam tih 7 dana koristila dodatnu zastitu, a zatim 8 dan imala odnos bez zastite? Posto mi se ovo desilo buni me mnogo pitanja pa da znam za ubuduce.

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno se radi o upali. Ovulacija nije u pitanju jer uzimate kontraceptive. Čak i da je kojim slučajem nastupila, sedam dana nakon ne postoji mogućnost trudnoće. Jajna stanica je sposobna za oplodnju do 24 sata nakon ovulacije.

Andjelica95

Danas citav dan sam primjetila svijetlo smedju sluz kad se obrisem nakon mokrenja. Dakle nije rijec o smedjem iscjetku tj. krvi. Da li ovo moze biti simptom trudnoce? A ako nije uzeta prva pilula tj. ako nije djelovala nakon proljeva, to je bilo u ponedjeljak, a ostale normalno, da li sam mogla racunati da je taj odnos u sljedeci utorak bio zasticen cak i da je doslo do ejakulacije unutra? Stvarno sam zabrinuta, a moj ginekolog ne radi.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, jedini način da se uvjerite da niste trudni je da uradite test na trudnoću. Sve ostalo je puko teoretiziranje.

Monikaaaa55

Poštovani,
U petak sam popila pilulu oko 21:10 sati i oko dva sata ujutro povracala, a dan nakon sam je popila u 21:40 i opet mi je nastupilo povracanje malo prije 6 ujutro. Dali mi je radi toga sad smanjena zaštita s obzirom da je od obje tablete do povracanja proslo vise od 3-4 sata. Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, učinkovitost se nije smanjila. Tablete su se uspjele apsorbirati u cijelosti.

Helena333

Pozdrav!
Skoro sam Vam pisala oko zaboravljene tablete, a sada imam drugi problem. ( Izgleda da mi ovaj mjesec ide kako ne treba, tako da se izvinjavam zbog češćeg pisanja, ali ovo mi je trenutno jedini način da saznam nešto više o problemima sa kojima se susrećem)
Uglavnom, pijem Jazz tablete, danas (17.06.) u 22:00 sam popila 9, rozu, tabletu u blisteru i nakon 20 minuta imala sam obilnu veliku nuždu. To je bilo nešto između proliva i normalne stolice, ali je bilo baš obimno i trajalo je bar 15 minuta. Zanima me da li to sad znači da tableta nije apsorbovana i da je stanje u tijelu kao da je nisam ni popila? I šta bih sad trebala, da kupim novi blister što prije, popijem tu 9-tu tabletu i samo nastavim do kraja normalno ili mogu popiti 10-tu po redu iz ovog sad blistera i tako nastaviti do kraja???
Pročitala sam u Vašim odgovorima da proliv utiče na tabletu samo ukoliko imamo u danu više puta proliv, da li se to odnosi i na mene ili ipak ne jer sam u kratkom vremen periodu od popijene tablete imala veliku nuždu.... ?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Helena333

Zaboravila sam napomenuti da sam se nakon velike nužde osjećala kao da mi je sve iz želudca izašlo napolje, vjerovatno i jeste, pretpostavljam da je i sama tableta tako izašla.....
Nisam imala odnose već skoro 7 dana, tako da pretpostavljam da neću imati problema, tačnije da ne postoji mogućnost trudnoće jer neću ništa da radim na svoju ruku, niti da pijem sljedeću tabletu dok se Vi ne oglasite. Svakako ću koristiti zaštitu do kraja ovog blistera zbog prošlog problema koji sam imala, zaboravljena tableta, tako da se nadam da sam u potpunosti zaštićena od trudnoće, voljela bih kad bi mi i Vi to potvrdili.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Tableta se apsorbirala i zaštita nije umanjena.

mikiii b

Postovani,
Utjece li na djelovanje Yaza Linex forte?
Hvala i lp

Ivo Balenović, dr. med.

Ne utječe.