Kontracepcija

Zaboravljena pilula

KatarinaMia

Poštovani nisam popila 8 yaz pilulu u blisteru. Zabunom mi je pala u odvod tako da je ni ne mogu popiti. Drugi blister nemam. Kako dalje što se tiče pijenje pilula i zaštite od trudnoće?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzmite iduću tabletu i nastavite s uobičajenim uzimanjem. Ciklus će se skratiti za 1 dan, a učinkovitost neće biti smanjena.

Mecence

Postovani doktore,

pazljivo sam citala vec date odgovore, ali bi mi znacilo da mi odgovorite i na moje pitanje. Pijem Logest vec dve godine redovno i uglavnom uvek u isto vreme. Proslog meseca sam pila uvece, oko 22h. osmi dan nakon pauze je bio 31.12. i trebalo je da uzmem prvu pilulu to vece, medjutim, uzela sam tek oko 2, pola 3 ujutru, znaci sa zakasnjenjem. Sutradan sam imala rizican odnos. Da li je u ovom slucaju smanjena zastita? i sta je u ovom slucaju uobicajeno vreme? 22h? zbunjena sam i molim Vas za brz odgovor.

Hvala i Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to što ste zakasnili nekoliko sati s uzimanjem pilule neće smanjiti kontracepcijsku učinkovitost. Nastavite s uobičajenim uzimanjem.

Mecence

Postovani doktore,

hvala Vam mnogo na odgovoru.

Pozdrav

Morticia

Postovani,
Pijem Microgynon vec nekoliko godina.
Nikad nisam zaboravila pilulu pa sam u opstoj panici trenutno.
Naime. 30.12. sam popila pilulu redovno i imala odnos, 31.12 Sam otisla na put i zaboravila pilule, tako da je nisam popila. 1.1. Poslijepodne sam popila obje i nastavila dalje piti sve po pravilu. Nisam vise imala odnose.
Koliko je potrebno vremena da dodje do ovulacije nakon zaboravljene pilule ?
Brine me to sto spermatozoidi ostaju u tijelu do 72 sata, pa se sekiram zbog tog odnosa 30.12.
Unaprijed hvala.

Morticia

Zaboravljena pilula je bila 8. Po redu *

Morticia

Oprostite 12. Po redu. Pogresno sam izbrojala. Sva sam rastresena od brige.

Keti96

Poštovani,
Pijem vec 10 mjeseci Softinelle tablete i 7.1. se dogodilo se da sam 18. tabletu popila tek nakon 12 sati. Zbog tog sam sam jucer prilikom spolnog odnosa koristila i kondom, ali je on pukao i to smo tek skuzili na kraju kad je on vec ejakulirao unutra. Zanima me kolike su sanse za trudnoću, je li potrebna pilula za dan poslije i da li da sad radim pauzu od 4 dana tj. Da pijem placebo tablete ili da odmah pocinjem sa novim blisterom?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je propuštena tableta bila 8. po redu šanse da dođe do ovulacije su samo teoretske, gotovo ravne nuli. Nema razloga za brigu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Keti96, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Ne postoji mogućnost trudnoće.

KatarinaMia

Pijem yaz pilule svako večer u 22 h, i kad sam htjela popiti 8 po redu pala mi je u odvod, a sljedeću sam popila sutradan u 22 h. Da li se moram dodatno zaštiti od trudnoće i koliko dugo?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom da se radi o 8. tableti, zaštita nije smanjena.

AM5034

Poštovani,
22.6. trebala sam popiti 19. tabletu Logesta u uobicajeno vrijeme uzimanja (19:30) ali sam ju zaboravila i popila 23.6. u 7:10. Kako da nastavim dalje s uzimanjem tableta te trebam li uzeti tabletu za dan poslije, jer sam 22.6. imala spolni odnos.
Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kontracepcijska učinkovitost nije se smanjila i nema potrebe za tabletom.

Malamu87

Postovani doktore, nisam popila yaz tabletu 16.i 17.dan te sam to skuzila 18.dan kad sam popila ovu od 17.i 18.dana ali ne i od 16.dana posto mi se cinilo do je 3tablete previse da popijen..Prokrvarila sam 19.dan kao normalna menstruacija..kako je bio vikend i nisam mogla dobiti doktota odlucila sam da nista ne pijem do ponedjeljka kada mi je doktor dao novi blister..Medjutim problem je sto je ta menstruacija trajala 4dana kao prava mensteuacija ali zadnjih 5 dana(znaci vec 9.dana)imam samo par kapi krvi kad se obrisem.. Da li je to normalno posto sam poremetila ciklus i koliko bi moglo potrajati?postoji li mogucnost fa traje skroz do iduce menstrucije znaci jos oko 2 tjedna ili to jos niste imali u praksi?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta i krvarenje će stati. Radi se o probojnom krvarenju i potrebno je nekoliko dana da se stanje normalizira. Nema razloga za brigu..

leptirica55

Poštovani,
Pijem Yazz pilule, jucer 24.06. sam zaboravila popiti 12 tabletu odnosno drugi red u blisteru. Inace ih pijem u 21:00, te sam sada malo prije primjetila te sam popila oba dvije odjednom, odnosno zakasnjelu i redovnu u 21:00. Procitala sam da ako je doslo vise od 24h zakasnjelosti da je smanjena zastita, no s druge strane sam procitala u uputama za tablete da se 8-14 dana ciklusa ako sam zaboravila i popila obaa dvije tablete cu biti zasticena. Pa me stoga zanima da li je istina da sam zasticena jos uvijek normalno kao i do sada?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je tableta propuštena u 2. tjednu uzimanja, kontracepcijska učinkovitost nije se smanjila.

Anja11

Poštovani,
Yaz pilule pijem nešto vise od godinu dana. Ovog meseca nisam popila 20. pilulu (treći red), a nisam mogla ni da je nadoknadim budući da mi je pala u odvod, rezervni blister nisam imala. Poslednji polni odnos bio je nedelju dana pre propuštene pilule i bio je uz dodatnu zaštitu (kondom). Nastavila sam normalno da pijem ruzicaste pilule, medjutim sutra treba da pocnem placebo, ali nisam sigurna da li to treba da uradim. U uputstvu pise da najpre treba uzeti zaboravljenu pilulu a onda preskociti placeo i preci na novi blister, medjutim ja tu propuštenu pilulu nisam uzela. Kako dalje treba da postupim?