Kontracepcija

Zaboravljena pilula diane-35

Natalija Beljo, dr. med.

Vi ne trebate dodatnu.

Blue.Eyes

Poštovana!
Vjerujem da će odgovor biti da nemamo momak i ja razloga za brigu, ali eto... Dakle, koristim Diane 35 već 2 godine bez pauze. Već više od godinu dana prakticiramo spolni odnos bez zaštite, pa tako i dan prije... Danas sam tableticu trebala uzeti u 12 sati, no zaboravila sam, i uzela sam ju oko 19h... U uputstvu piše da ukoliko se sjetimo u roku od 12 sati da ju uzmemo, i da nema razloga za paniku!
Unaprijed hvala happy

Natalija Beljo, dr. med.

I ja sad potvrdim da nemate razloga za brigu.

dunja1312

Poštovana,već 5mj. pijem tablete YAZ ali mi se prvi put desilo da sam zaboravila popiti prvu pilulu u pakovanju. Trebala sam je popiti 5.10. a to sam učinila 6.10.,dakle popila sam i zaboravljenu i redovnu tabletu. Nakon toga sam imala odnos sa partnerom 8.10. bez dodatne zaštite. Jako se brinem jer u uputstvu piše da je posebno važno popiti prvu tabletu u pakovanju na vrijeme,te razmišljam da popijem tabletu za dan poslije. Molim vas za savjet

Natalija Beljo, dr. med.

Odgovorila sam.

thelittlemermaid

Poštovana doktorice,

Pijem Diane35, već 5 meseci, zbog kontracepcije i zbog toga što smanjuju nivo androgenih hormona. Preporučene su mi od strane ginekologa. Savršeno mi odgovaraju pilule. Međutim, zaboravila sam da popijem poslednju pilulu u kartici (danas), tj. izgubila sam karticu sa poslednjom pilulom, inače ih stalno redovno pijem. Ne znam šta da radim? Da li da sutra počinjem sa novim pakovanjem, bez sedmodnevne pauze ili da napravim pauzu i počnem sa novom kutijom posle 7 dana?

Srdačan pozdrav!

Natalija Beljo, dr. med.

Napravite 7 dnevnu pauzu.

tratincicaa22

Dobar dan , ja sam pocela piti pilule diane35 cetvrtog dana menstrhacije ,pilule pijem 19 dana i prije dva dana sam imala spolni odnos sa deckom bez kondona s time da je svrsio u mene . Zanima me da li mogu zatrudnjeti s obzirom da ih ne pijem kod prvog dana ciklusa i jer pusim ? Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće.

yngwie

Poštovani,
izgubila sam jednu pilulu iz drugog pakiranja diane 35 u prvom tjednu. da li da nastavim normalno piti i napravim pauzu nakon 20 dana umjesto 21?
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete. Malo ćete skratiti ciklus.

ana1703

Poštovani,

pijem Diane 35 7 mjeseci radi policističnih jajnika. U drugom tjednu zaboravila sam popiti jednu pilulu, ali kako ih nisam koristila radi kontracepcije, sutra sam popila redovnu, bez zaboravljene. Nakon popijenog cijelog blistera, napravila sam sedmodnevnu pauzu i dobila sam menstruaciju. Ukoliko budem imala odnose, jesam li i dalje zasticena ili trebam koristiti dodatnu kontracepciju (ako da, koliko)?

Puno hvala i lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dalje ste zaštićena ako ćete novi blister uzimati redovito.

vn

Poštovana,

Pijem Diane već 2 godine bez pauze i sada sam zakasnila oko 13h sa 17. pilulom iz blistera. Kako sam shvatila iz uputstva, kontracepcijska zaštita mi zbog toga nije umanjena i nije potrebna dodatna zaštita u budućnosti (ispravite me ako griješim). Međutim, trebalo je da poslije naredne menstruacije radim PAPA, ali sada ne znam kako da postupim. Da li da nastavim piti pilule normalno i da napravim pauzu i nakon toga radim PAPA, ili da (kao što uputstvo nalaže) počnem novi blister bez pauze (ali kako onda da uklopim PAPA u tom periodu)?

Srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita nije smanjena. Nastavite s uobičajenim uzimanjem i uobičajenom pauzom. Nakon toga možete uraditi papa test.