Rak debelog crijeva

Adenokarcinoma, C2

emir

Poštovani doktore,
Mojoj mami je ustanovljen i operiran rak debelog crijeva slijedeće dijagnoze: Adenokarcinoma (intestinalni, dijelom mucinozni tip, gradus II, G2) stadij C2 po Dukesovoj klasifikaciji i Astler-Collerovoj modifikaciji tj pT3, pN2, Mx, R0 colonis (rectosigmoidei). Adenocarcinoma metastaticum lymphonodorum plurim (IV) pericolonis.
Izvod iz PH: 14 cm dug resektat debelog crijeva (rektosigmoidnog kolona) u kome se na 2 cm odnosno 8 cm od rubova vidi egzifitačan egzilceriran, neoštro ograničen karfiolast iregularno konturiran dijelom fungoidni crveno smeđ tumor promjera 5 x 3 cm čije slaninasto sluzavo tkivo infiltrira sve slojeve zidova crijeva do u perokolično masno tkivo u kome se nađe 5 limfnih čvorova promjera 2 do 5 mm.
Mikroskopski tumor je građen od atipičnih adenidnih i papilarnih formacija obloženih i na površini prekrivenih cilindričnim epitelom intestinalnog tipa koji pokazuje sv oblike malognosti i samo lokalno stvara kribrigformni uzorka rasta izgrađujući manje solidne nakupine, otočiće i plaže. U više od 50% ukupne mase tumorsdkog tkiva je dominantna sastavnica obilje plavičaste sluzi u kojoj plivaju oljuštene tumorske stanice sa izgledom "prstena pečatnjaka" potisnute na periferiju krupnom intracitoplazmatskom vakuolom plavičaste sluzi. ...... Od 5 nađenih limfnih čvorova jedan (najsitniji) je regularne strukture dok su četiri regularne limfatičke struklture upotpunosti infiltrirane i replasirane predhodno opisanim tumorskim tkivom u kome dominira sluz.
Raniji nalazi krvi (markeri i drugo) kao i CT abdomena nisu ukazivali na prisustvo tumora. Inače mama ima 71 godinu i reladivno dobrog općeg je stanja.
Molim Vas za vaš komentar i prognozu izliječenja.
Unaprijed zahvalan

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Vaša majka ima oko 30% izgleda da preživi 5 godina. Ukoliko bude podvrgnuta adjuvantnoj/postoperacijskoj kemoterapiji ti se izgledi povećavaju na 45%-51%.