Rak debelog crijeva

Biokemoterapija

Lidija

Poštovani,
zanima me da li u svijetu postoji, i ako da gdje, biokemoterapija koja se može primjeniti na bolesnicima koji imaju rak debelog crijeva.

Bilo kakav kontakt u Hrvatskoj ili izvan nje vezan uz tu temu jako nam je potreban.

Hvala.

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

U svijetu postoje dva preparata za bioterapiju raka debelog crijeva koji se primjenjuju združeno s kemoterapijom. Nazivi preparata su Avastin(bevazicumab) i Erbitux(cetuximab). Radi se o monoklonalnim antitijelima. Nisu registrirani u R. Hrvatskoj, a za Avastin je proces registracije u tijeku. Ne nalaze se niti na listi lijekova HZZO-a.
Za Avastin je odobren interventni uvoz pa se može nabaviti i u Hrvatskoj.

zdravko

Moj otac ima rak debelog crijeva koji je operirao u veljači 2005. Pred 2 mjeseca pojavile su se metastaze na jetri koju liječi Campto kemoterapijom. Jeli moguće paralelno uzimanje Avastina odnosno Erbitux-a i gdje se može nabaviti u Hrvatskoj?
Zahvaljujem na odgovoru

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Moguće je paralelno liječenje Avastinom ili Erbitux-om, ali ti lijekovi nisu registrirani u R. Hrvatskoj niti se nalaze na listi lijekova HZZO-a. O njihovoj eventualnoj primjeni morate se posavjetovati s liječnikom koji liječi vašeg oca. Troškove liječenja tim lijekovima morati ćete snositi sami.