Rak debelog crijeva

polip-biopsija

Lidija

Poštovani,
mom ocu nakon kolonoskopije ustanovljen je na 28-tom cm od mukokutarne granice polip,promjera glave 2,5 cm. Učinjena je biopsija glave polipa na tri mjesta . Nalaz biopsije je: na jednom uzorku radio se o sluzi s polimorfonuklearima i malom rastrganom komadiću sluzi debelog crijeva dok drug dva uzorka su dijelovi tumora/polipa s displazijom III. stupnja. Liječnik je preporučio odstranjenje polipa (uskoro očekujemo).
Zanima me nakon odstranjenja polipa kakvo je daljnje liječenje i prema Vaše mišljenju da li postoji tj. kolika je šansa da se ipak radi o raku debelog crijeva.
Unaprijed zahvaljujem .

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Budući je u jednom dijelu polipa nađena displazija visokog stupnja, što je praktično karcinom in situ, najvjerojatnije se u drugim dijelovima polipa, obzirom na veličinu, već nalazi i invazivni karcinom. Zbog toga je potrebno odstranjenje polipa u cjelosti, a pretpostavljam da će biti učinjena reskcija dijela debelog crijeva(radi se o sigmoidnom kolonu) i pripadajućeg mezenterija(radi pregleda limfnih čvorova). Nakon patohistološke analize samog polipa, njegove baze, dubine prodora eventualnog invazivnog tumora u stijenku crijeva i analize pripadajućih limfnih čvorova moći će se sa sigurnošću reći da li se radi o invazivnom karcinomu i kojem stadiju, pa će se prema tome odrediti i eventualno daljnje liječenje. Prije operacijskog zahvata bilo bi potrebno učiniti totalnu kolonoskopiju ili barem irigografiju da se utvrdi ima li i na drugim dijelovima crijeva polipa, budući su polipi često multipli.